W Top 500 PetaFLOPS są standardem
Witamy w klubie PetaFLOPS. To, co kilka lat temu wydawało się zapierające dech w piersiach, jest teraz standardem wśród najszybszych superkomputerów na świecie.
Lista 500 najszybszych superkomputerów na świecie osiągnęła kamień milowy w swoim 26. roku: po raz pierwszy nawet ostatni komputer na liście ma wydajność w obszarze PetaFLOPS. Jeden PetaFLOPS odpowiada jednemu bilionowi operacji arytmetycznych na sekundę – prędkość, która jeszcze kilka lat temu była zarezerwowana tylko dla kilku systemów. Na czele listy, która jest publikowana dwa razy w roku na Międzynarodowej Konferencji Superkomputerów (ISC), stoją dwa zakłady działające w USA, a Chiny zajmują trzecie i czwarte miejsce. System „SuperMUC-NG” w centrum danych Leibniz. Dzięki mocy obliczeniowej ponad 19 PetaFLOPS system znalazł się w pierwszej dziesiątce na świecie. (Źródło: Veronika Hohenegger / 100zehn GmbH / dpa) Niemcy również znalazły się w pierwszej dziesiątce. System SuperMUC-NG w centrum danych Leibniz pod Monachium z wydajnością 19,5 petaflopów zajął dziewiąte miejsce. Pierwsze dwa miejsca zajmują superkomputery zbudowane przez IBM. Z rekordową wydajnością 148,6 PetaFLOPS, „Summit” jest najszybszym komputerem na świecie i znajduje się w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Drugie miejsce zajął system „Sierra” w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii, który osiągnął szczytową wydajność 94,6 PetaFLOPS. Chiny podążają za swoim najszybszym systemem „Sunway TaihuLight”, który jest zainstalowany z 93 PetaFLOPS w krajowym centrum superkomputerowym w Wuxi. Chiny również zajęły czwarte miejsce z "Tianhe-2A", zwanym "Drogą Mleczną", z Guangzhou z 61,4 PetaFLOPS. Do pierwszej dziesiątki trafił amerykański superkomputer „Frontera” o szczytowej wydajności 23,5 PetaFLOPS od producenta Dell, który jest używany na Uniwersytecie w Teksasie. W pierwszej dziesiątce Stany Zjednoczone mają w sumie pięć zakładów, które rok temu prowadziły Chiny. Oprócz USA i Chin reprezentowane są również Szwajcaria („Piz Daint” z 21,2 PetaFLOPS na szóstym miejscu), Japonia („AI Bridging Cloud Infrastructure” z 19,8 PetaFLOPS na ósmym miejscu) oraz Niemcy. Dzięki superkomputerowi Lenovo Niemcy zajęły dziewiąte miejsce. „SuperMUC-NG” pracuje w centrum danych Leibniz w Garching pod Monachium i ma moc 19,5 PetaFLOPS. Obiekt, który zaledwie pół roku temu znalazł się na ósmym miejscu – „NG” to skrót od „Next Generation” – jest dostępny dla naukowców z całej Europy, którzy zajmują się astronomią i fizyką ciała stałego, medycyną lub pracują w badania katastrof i środowiska. Poprzedni system "SuperMUC" musiał zadowolić się 6.8 PetaFLOPS. Na ostatnim miejscu w rankingu komputer Lenovo chińskiej firmy internetowej N D2 zajął 1022 PetaFLOPS.
Lista 500 najlepszych jest publikowana co pół roku na Konferencji Superkomputerów, tym razem we Frankfurcie nad Menem, od 26 lat. Nadal jest uważany za ważny punkt odniesienia w branży, ale niektórzy krytycy uważają, że rodzaj pomiaru nie jest już odpowiedni. Tak zwany benchmark Linpack określa szybkość, ale nie wydajność obliczeniową systemu. Jednak w przypadku skomplikowanych obliczeń, takich jak symulacje w badaniach klimatycznych lub uczenie maszynowe, nie chodzi już tylko o szybkie obliczenia, ale o wykorzystanie mocy obliczeniowej zoptymalizowanej dla różnych etapów pracy.