Wiele akcji spółek technologicznych gwałtownie spada
W ciągu ostatnich kilku dni udziały ikon high-tech, takich jak Linkedin, Salesforce, Tableau, Qklik i Hortonworks, gwałtownie spadły. Analitycy uważają, że bańka technologiczna w Dolinie Krzemowej pęka.
Pod koniec zeszłego tygodnia akcje czołowych spółek high-tech spadły w tempie dwucyfrowym. Sieć karier Linkedin straciła 43,63 proc. swojej wartości, Tableau, specjalista ds. oprogramowania BI, spadł o 49,44 proc., a nawet pionier chmury Salesforce spadł o 12,93 proc. W ciągu ostatnich dwóch dni awaria ikon technologii z Doliny Krzemowej po części trwała nadal, a po części niektóre gazety trochę się poprawiły.
Tak zwane jednorożce: te startupy są warte ponad miliard dolarów. (Źródło: CB Insights) Czy pęknie bańka high-tech, która rozdęła się w ciągu ostatnich kilku lat? Analitycy tacy jak Tallat Mahmood z Techcrunch ostrzegali przed tym. „Branża technologiczna zdecydowanie znajduje się w bańce, jest na to wystarczająco dużo oznak” – powiedział Mahmood. Reakcja „akcjonariuszy” na supergwiazdy na rynku technologii jest całkowicie euforyczna i całkowicie przesadzona. Wycena niektórych startupów jest sprzeczna z wszelkim zdrowym rozsądkiem, co wynika również z tego, że inwestorzy chcieli chronić swoje depozyty i sztucznie podbijali cenę akcji. To z kolei spływa mnóstwo pieniędzy do kasy młodych firm, które spalają gotówkę, jakby nie było jutra.
Polowanie na tzw. jednorożce to popularny i prestiżowy sport wśród firm inwestycyjnych. „Jednorożce” to tak zwane przez inwestorów młode firmy, w które zainwestowali i które szybko przekraczają granicę miliarda dolarów. Sequoia Capital radzi sobie szczególnie dobrze, mając w swoim portfolio 17 jednorożców, w tym Airbnb, Dropbox, Square i Instacart. Wydaje się, że obowiązuje prawo: „Zwycięzca bierze wszystko”. Taksówkarz Uber i chiński producent smartfonów Xiaomi, założony w październiku 2014 r., mają 21,4 proc. udziału w skumulowanej kapitalizacji rynkowej wszystkich 117 amerykańskich jednorożców. Pierwsza dziesiątka jest warta 184 miliardy, więcej niż 70 kolejnych razem wziętych.