Placówki medyczne

By Weronika Skotnicka

Chmura dla zdrowia

Skorzystaj z kompetencji

liderów rynku

Krajowy Operator Chmury Medycznej to spółka, która została stworzona przez Asseco oraz Operatora Chmury Krajowej.

Jej celem jest wykorzystanie synergii kompetencji obu firm do stworzenia innowacyjnej i unikalnej rynkowo oferty, która adresuje stale rosnące potrzeby podmiotów ochrony zdrowia oraz możliwość ich dalszego rozwoju na rynku.

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od ponad 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm i instytucji z kluczowych sektorów gospodarki. To obecnie największa spółka IT w Europie Środkowej oraz szósty producent oprogramowania w Europie. Jest liderem na rynku rozwiązań informatycznych dla opieki zdrowotnej i producentem autorskich rozwiązań IT, z których korzysta ponad 450 szpitali w Polsce, ok. 40% przychodni i gabinetów lekarskich, a także jednostki Narodowego Funduszu Zdrowia, centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz uzdrowiska. W ofercie Asseco znajdują się: kompleksowy pakiet systemów informatycznych – Asseco Medical Management Solutions (AMMS), rozwiązanie mMedica oraz aplikacje mobilne dla pacjenta: Apteczka Domowa, Informacje Medyczne i Moje Pomiary.

Oparte na chmurze usługi obrazów i dokumentacji medycznej

Co to jest Cloud Medical?

W chmurowych systemach obrazowania medycznego funkcje przechowywania dokumentacji medycznej i przetwarzania obrazu są dostarczane przez serwery w chmurze. Tego typu konfiguracja medycznych systemów informatycznych jest stosunkowo nowym rozwojem, ponieważ PACS (Picture Archiving and Communication System) i powiązane systemy były do tej pory obsługiwane przez lokalne serwery ograniczone do pomieszczeń klinik radiologicznych i innych placówek medycznych z nich korzystających.

Przetwarzanie w chmurze w służbie zdrowia dostarczyło nowe rozwiązanie dla medycznych systemów pamięci masowej coraz większej liczby centrów radiologicznych borykających się z pojemnością pamięci masowej lokalnych serwerów PACS. Przenoszenie do chmury złagodzi te problemy, jednocześnie oferując tańsze wsparcie sprzętowe i programowe oraz eliminując luki systemowe związane z serwerami lokalnymi. To z kolei może znacznie obniżyć koszty placówek wykorzystujących obrazowanie medyczne, ponieważ przechowywanie dokumentacji medycznej i jej konserwacja nie są już odpowiedzialne za szpital, klinika, lub centrum obrazowania.

Funkcje Cloud Medical

Wspólne cechy chmury opieki zdrowotnej obejmują:

Pamięć masowa

Jedną z głównych zalet przetwarzania w chmurze w służbie zdrowia jest możliwość zapewnienia bardzo potrzebnej przestrzeni do przechowywania dokumentacji medycznej do archiwizacji plików DICOM uzyskanych z obrazowania medycznego.

Szeroki dostęp do sieci

Przesłane dane są dostępne dla użytkowników z różnych urządzeń (np. stacji roboczych, tabletów, komputerów i smartfonów) oraz z szerokiej gamy lokalizacji w sieci, niezależnie od tego, czy jest to Internet, czy sieć lokalna (LAN) w przypadku prywatnych chmur opieki zdrowotnej. Dane są zabezpieczone i chronione prywatnością pacjentów za pomocą połączenia sieciowego zgodnego z HIPAA, szyfrowanego SSL.

Poulowanie zasobów

Zasoby takie jak magazyn medyczny, przetwarzanie, przepustowość sieci i pamięć są gromadzone przez dostawcę do wielu użytkowników z centralnej lokalizacji zgodnie z wymaganiami każdego użytkownika.

Samoobsługa na żądanie

Użytkownicy administracyjni mogą uzyskać dostęp do usługi i dokonywać modyfikacji systemu bez konieczności przechodzenia przez dostawcę usług w chmurze.

Szybka elastyczność

Zdolność systemu do automatycznego dostosowywania zasobów zgodnie z wymaganiami obliczeniowymi. Wszelkie zmiany popytu po stronie użytkownika są gotowe do obsługi przez dostawcę bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu lub sprzęcie.

Wszechstronność

Chmury opieki zdrowotnej mogą służyć do pomocy w diagnostyce klinicznej, nauczaniu, ordynacyjnym, recenzowaniu i testowaniu, a także do komunikacji z pacjentami.

Mierzona usługa

Usługi są pobierane przez dostawcę usług w chmurze opieki zdrowotnej zgodnie z ilością wykorzystanych zasobów.

Korzyści z Cloud Medical

Niektóre z zalet przetwarzania w chmurze w opiece zdrowotnej w porównaniu z lokalnymi systemami PACS obejmują:

Większa pojemność

Chociaż lokalne systemy PACS mogą spełniać istniejące wymagania dotyczące przechowywania dokumentacji medycznej, PACS oparty na chmurze jest zdecydowanie długoterminowym rozwiązaniem archiwizującym. Wymagania dotyczące przechowywania danych z obrazowania medycznego stale rosną, ponieważ obrazy uzyskane z bardziej zaawansowanych typów urządzeń mają bardzo duże rozmiary plików.

Niższe koszty

Serwery oparte na chmurach opieki zdrowotnej eliminują potrzebę stosowania lokalnego sprzętu serwerowego wraz z kosztami związanymi z jego konserwacją.

Łatwiejsze, szybsze i bardziej niezawodne udostępnianie informacji

Możliwość bezpiecznego udostępniania danych z obrazowania medycznego i powiązanych dokumentów w chmurze, chroniąc prawa i prywatność pacjentów bez konieczności przechowywania danych na płytach CD i wysyłania ich do różnych lokalizacji.

Niższe ryzyko utraty danych

Dzięki lokalnym PACS wszystkie informacje o pacjencie są narażone na jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu. Jedno niefortunne zdarzenie może spowodować całkowitą utratę przechowywanych danych. Pamięć medyczna oparta na chmurze jest całkowicie odporna na wszystko, co dzieje się z lokalnym sprzętem PACS. Niezależnie od fizycznych uszkodzeń, dane pozostają bezpiecznie przechowywane w chmurze i dostępne z dowolnego urządzenia.

Jednolite identyfikatory pacjenta

Wynika to z możliwości przechowywania wszystkich danych pacjenta w jednym miejscu.

Więcej przestrzeni fizycznej

Przestrzeń wymagana do mieszkania i konserwacji lokalnych serwerów może być wykorzystana jako dodatkowe pomieszczenie dla pacjentów.

Nasze usługi w chmurze i pamięci masowej

PostDicom to usługa online umożliwiająca instalację systemu PACS, którego przechowywanie dokumentacji medycznej i funkcje są dostarczane przez serwer PACS oparty na chmurze dla służby zdrowia, zachowując i rozszerzanie standardowych funkcji PACS przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzeni dyskowej niezależnej od lokalnych serwerów powiązanych z lokalizacją.

DICOM to uniwersalny protokół transmisji i format plików systemów PACS. Podczas przesyłania do PostDicom wszystkie obrazy uzyskane z metod obrazowania medycznego (takich jak USG, MRI, CT i radiografia) oraz powiązane dokumenty (w formatach PDF, JPG, BMP i AVI) są konwertowane do formatu DICOM i przechowywane w archiwum, gdzie mogą pozostać w nieskończoność tak długo, jak konto użytkownika jest aktywny.

PostDicom może być używany przez lekarzy, szpitale, grupy szpitalne i pacjentów jako wygodny i łatwo dostępny sposób przyspieszenia komunikacji i konsultacji między nimi strony, a tym samym usprawnienie procesu diagnostycznego i poprawę opieki nad pacjentem.

Nasza bezstratna przeglądarka DICOM HTML5 o zerowym zasięgu umożliwia przeglądanie plików z dowolnego typu urządzenia (komputerów stacjonarnych, smartfonów, tabletów) w bezpiecznym środowisku chmurowym, w którym DICOM pliki mogą być udostępniane między lekarzami, grupami medycznymi i pacjentami, podczas gdy prywatne informacje o pacjentach pozostają chronione.

Wśród wielu zalet PostDicom zapewnia również zaawansowane funkcje, takie jak narzędzia do przetwarzania obrazu, algorytmy przesyłania danych i narzędzia diagnostyczne takie jak MPR, MIP, MINIP, AVGIP i renderowanie 3D.

PostDicom zapewnia bezpłatną wersję próbną przechowywania dokumentacji medycznej. Konta użytkowników można zawsze zaktualizować, aby przechowywać do 10 TB danych, decydując się na płatną subskrypcję.

Bezpieczeństwo jest zapewnione, ponieważ podejmowane są skrupulatne środki ostrożności przed wszelkimi lukami systemowymi. Zarówno komunikacja między serwerami PostDicom, jak i danymi DICOM są szyfrowane, aby umożliwić bezpieczne przechowywanie i odzyskiwanie danych. Wszelkie udostępnione dane mogą być dodatkowo chronione hasłami.

Placówki medyczne

Rosnąca stale liczba danych medycznych zmusza placówki medyczne do zmiany myślenia w zakresie rozwoju infrastruktury i systemów IT. Ponadto 1 stycznia 2018 roku wszedł w życie obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów (EDM). Z tego powodu placówki musiały wybrać i wdrożyć rozwiązania IT, które zapewnią im bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie dużej ilości danych. Dodatkowo nie należy zapominać o istocie ciągłość dostępu do informacji. Dlatego też infrastruktura IT w placówkach medycznych musi zapewnić wymagany poziom dostępności danych i aplikacji – nie może być przerw. Od dostępu do informacji zależy życie pacjentów. Dlatego musi być redundantna (zdublowana) i gotowa do ewentualnej rozbudowy. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa danych. Zarządy i działy IT placówek medycznych mogą skorzystać w tej kwestii ze wsparcia inżynierów Sinersio Polska – zarówno w zakresie przygotowania projektu jak i jego realizacji.

Efektywnie i oszczędnie w IT dla placówek medycznych? Tylko w chmurze.

Placówki medyczne szukające oszczędnych i efektywnych rozwiązań IT, powinny wziąć pod uwagę zakup usług chmurowych. Koszt tych usług jest zazwyczaj stały (abonament miesięczny), a wszystkimi aspektami związanymi z obsługą zajmują się specjaliści zewnętrzni w ramach outsourcingu. Co więcej, chmura zapewnia dostęp do najnowszych technologii nawet tym jednostkom, których nie stać na większe inwestycje w rozbudowę czy modernizację własnych serwerowni.

Przetwarzanie danych medycznych poza siedzibą placówki medycznej. Co na to przepisy?

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia – art. 9a (po nowelizacji 9.11.2015) wskazuje, że placówki medyczne mogą przechowywać dane medyczne poza swoją siedzibą.

Z kolei rozporządzenie MSWiA z 18 maja 2011 r. w sprawie rodzaju i zakresu oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych wskazuje na to, że dopuszcza się archiwizację dokumentacji przez inny podmiot. Warunkiem tego dopuszczenia jest zabezpieczenie jej przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą i dostępem osób nieuprawnionych.

21 grudnia 2010 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Zliberalizowało ono zasady przetwarzania elektronicznych danych medycznych (EDM) poza siedzibą świadczeniodawcy. Oznacza to m.in., że pacjent nie musi się zgodzić na przetwarzanie danych medycznych poza placówką.

Usługi dla placówek medycznych

W Sinersio Data Center zapewniamy digitalizację i przechowywanie danych zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych.

Wirtualne centrum danych

Najbardziej kompleksową i zaawansowaną usługą, którą oferujemy jest wirtualne centrum przetwarzania danych. Innymi słowy to infrastruktura i środowisko aplikacyjne w chmurze wraz z 24-godzinnych monitoringiem i suportem naszych inżynierów.

Kolokacja sprzętu IT placówek medycznych

Placówki medyczne mogą nam powierzyć swoje zasoby w ramach kolokacji. Zapewnimy im odpowiednio wydzielone miejsce oraz środowisko (temperatura, wilgotność, itp.).

Gwarantujemy wysoki poziom bezpieczeństwa danych i ciągłość dostępu placówkom medycznym

Skontaktuj się z nami. Przygotujemy projekt infrastruktury IT oraz bezpieczny sposób zarządzania i rozbudowy Twoich zasobów.