Czym jest chmura?
Budowa prywatnej chmury administracji publicznej
Rozwiązania chmurowe są coraz bardziej popularne, zarówno w biznesie, jak i w instytucjach publicznych. Obserwacje na rynku pokazują, że trend ten umocni się w najbliższych latach. Jednak pełne wykorzystanie rozwiązań chmurowych przez administrację publiczną pozostaje ograniczone. Brakuje w Polsce prywatnej chmury administracji, która gwarantuje odpowiedni zakres i poziom usług. Dotyczy to też zabezpieczeń niezbędnych dla najważniejszych zasobów informacyjnych i systemowych w kraju.
Rozwiązaniem tych problemów jest inicjatywa budowy prywatnej chmury obliczeniowej administracji publicznej. Podjęło ją Ministerstwo Cyfryzacji (MC).
Dlaczego budujemy chmurę administracji
W trakcie organizowanej przez ITWiz w listopadzie 2018 r. konferencji Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury, wiceminister Karol Okoński z MC przedstawił plany dotyczące budowy prywatnej chmury obliczeniowej administracji publicznej. Ministerstwo ustaliło, że aktualnie ok. 200 instytucji z szeroko rozumianej administracji rządowej ma ok. 170 serwerowni. Oczywiście wielkość, moc obliczeniowa, położenie, przyłącza tych obiektów znacznie się różnią, jednak ich zdecydowana większość to niewielkie obiekty w siedzibach instytucji. Są wykorzystywane, by zapewnić usługi na wewnętrzne potrzeby urzędów.
Utrzymywanie tak rozproszonej infrastruktury, w szczególności małych serwerowni, nie zapewnia efektywnego wykorzystania zasobów. Często generuje duże koszty jednostkowe, które nierzadko kilkakrotnie przewyższają koszty dużych centrów przetwarzania danych. Za budową centralnego rozwiązania przemawia też – zdaniem MC – stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa małych, lokalnych serwerowni.
Poza powodami ekonomicznymi MC podkreśla konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu środków ochronnych niektórych systemów, rejestrów i danych. Chodzi o zasoby o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania państwa. Dla nich nie jest rekomendowane czy pożądane korzystanie z już istniejących komercyjnych rozwiązań chmury publicznej.
Jakie są plany i założenia
Zgodnie z zapowiedziami chmura prywatna administracji publicznej powstanie na bazie już istniejących ośrodków przetwarzania danych, wyspecjalizowanych, z odpowiednio przygotowaną infrastrukturą. Ośrodki te będą w najbliższych latach doinwestowywane, co zwiększy ich potencjał. Z kolei małe ośrodki przetwarzania danych będą wygaszane – poprzez ograniczenie nakładów odtworzeniowych – w miarę zużycia sprzętu i wzrostu potencjału tych pierwszych centów.
Budowa prywatnej chmury obliczeniowej administracji publicznej może być skomplikowana organizacyjnie. Zaangażuje się w nią wiele instytucji rządowych. Ministerstwo Cyfryzacji zajmie się kwestiami regulacyjnymi i legislacyjnymi, jeśli trzeba będzie przeprowadzić zmiany legislacyjne, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwoli wykorzystać rządową sieć. Operatorem chmury obliczeniowej administracji będzie Centralny Ośrodek Informatyki, a za bezpieczeństwo i obsługę incydentów będzie odpowiadać Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). NASK zbuduje rządowy klaster bezpieczeństwa, zapewni rozwiązania typu SOC/NOC. Zakupami zajmie się Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) ulokowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).
Jakie usługi planujemy
W pierwszym etapie funkcjonowania prywatnej chmury obliczeniowej administracji usługi będą udostępniane przede wszystkim jednostkom rządowym. W przyszłości będą mogły z nich korzystać też jednostki samorządu terytorialnego.
Odbędzie się to za pośrednictwem portalu administracji rządowej. Katalog usług początkowo będzie obejmował:
w warstwie SaaS – aplikacje dziedzinowe ,
, w warstwie PaaS – serwery wirtualne oraz systemy operacyjne i bazodanowe ,
, w warstwie IaaS – moc obliczeniowa i przestrzeń dyskowa.
W miarę rozwoju koncepcji i dalszych analiz dotyczących zapotrzebowania i możliwości w ofercie pojawią się również bardziej specjalistyczne usługi.
Jakie są korzyści
Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że prywatna chmura administracji pozwoli oszczędzić na infrastrukturze w poszczególnych jednostkach. Nakłady odtworzeniowe na utrzymanie i rozwój infrastruktury (kupionej w projektach realizowanych w poprzedniej perspektywie finansowej w Programie Innowacyjna Gospodarka) sięgną ok. 1 mld zł. Dzięki wdrożeniu chmury obliczeniowej wydatki te się zmniejszą.
Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo i efektywność wykorzystania infrastruktury – zapewnia bardziej elastyczne usługi dopasowane do faktycznego zapotrzebowania administracji.
Jak wygląda harmonogram prac
W 2018 r. opracowaliśmy założenia chmury obliczeniowej administracji i przygotowaliśmy katalog usług. Ministerstwo zakłada, że w połowie 2019 r. uruchomi Rządowy Klaster Bezpieczeństwa, chmurę obliczeniową i pierwsze usługi IaaS . Do końca 2019 r. udostępni usługi PaaS i portal zamawiania usług dla administracji rządowej. W kolejnych latach wprowadzi kolejne usługi.
Komplementarne inicjatywy
Ministerstwo zapowiada, że w przyszłości kupi usługi chmury publicznej od komercyjnych dostawców. Przeznaczy je dla mniej krytycznych zasobów państwa. Opracuje wytyczne, z których usług w przypadku danego zasobu należy skorzystać: z chmury prywatnej administracji czy z rozwiązań komercyjnych dostawców (w tym również zapewnianych przez rząd w ramach instytucji centralnego zamawiającego).
Autor: Szymon Sankiewicz
Artykuły powiązane:
Przetwarzanie danych w chmurze a prawo. Chmura zgodna z wymogami
4 stycznia 2021
2022-05-27T06:13:06+00:00
Integrated Computing zapewnia przedsiębiorstwom wiele korzyści: wydajność, elastyczność, skalowalność, bezpieczeństwo, a to wszystko przy obniżeniu całkowitych kosztów IT. Z punktu widzenia instytucji bankowych równie ważne jest, że usługa spełnia wymagania Komisji Nadzoru Finansowego.
Risk-based approach, czyli efektywny cloud computing zgodny z przepisami
Jednym z kluczowych wyzwań związanych z IT w wielu branżach jest zapewnienie zgodności z regulacjami prawnymi. Jedną z branż tzw. ściśle regulowanych są finanse. Oczywiście nie jest to polska specyfika. Dotyczy instytucji na całym świecie. W zależności od rynku, na którym działają, zmieniają się jedynie szczegółowe zapisy.
Banki w Polsce obowiązują regulacje europejskie oraz krajowe. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego szczególną uwagę zwraca na konieczność prawidłowej ochrony danych umieszczanych w chmurze. W tym celu zalecane jest stosowanie tzw. risk-based approach, czyli podejścia, gdzie cyberbezpieczeństwo stanowi pewien rodzaj ryzyka operacyjnego, które może spowodować straty biznesowe oraz choć nie może być w 100 proc. wyeliminowane, to powinno być ograniczane poprzez podejmowanie odpowiednich kroków. Wszystko to w odróżnieniu od tradycyjnego podejścia, w którym skupiano się przede wszystkim na zapewnieniu zgodności z regulacjami prawnymi i zbudowaniu odpowiednich zabezpieczeń technicznych lub organizacyjnych, które nie zawsze były efektywne ekonomicznie i nie zawsze faktycznie pozwalały zapewnić bezpieczeństwo w danym kontekście biznesowym.
RODO i KNF a chmura
Dostawca chmury zobligowany jest natomiast do stosowania się do przepisów dotyczących RODO. O wiele bardziej szczegółowe są jednak wymagania krajowe zawarte w komunikatach oraz dokumentach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), a także wynikające z Prawa bankowego. Zalecenia KNF dotyczą m.in. tego, żeby częścią zawieranej umowy były: efektywny nadzór nad dostawcą, który poddaje się nadzorowi przez regulatora dla kraju, w którym firma działa, wdrożenie planu wyjścia, tzw. exit planu, zatrudnienie odpowiedniego personelu, a także zobowiązanie dostawcy do niezwłocznego informowania o wszystkich danych związanych z incydentami. W praktyce okazuje się, że zalecenia KNF często są trudne lub wręcz niemożliwe do wynegocjowania z dostawcami usług cloud. Właśnie dlatego chmura Integrated Computing wyróżnia się na tle konkurencji: spełnia bowiem wszystkie te wymagania.
Jak ustrzec się przed vendor lock-in? Postaw na chmurę, która spełnia wymogi KNF
W ogromnym skrócie – po szczegóły odsyłając do odpowiednich dokumentów – można stwierdzić, że KNF dopuszcza zastosowanie chmury w bankowości pod warunkiem spełnienia wymogów w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowo ostatecznie to bank na podstawie swoich wewnętrznych procedur i analizy ryzyka określa, czy wymagania według niego są spełnione. Pomocą dla klientów z sektora bankowego w tej ocenie mogą być narzędzia przygotowane przez operatorów chmury Integrated Computing czyli firmę Integrated Solutions oraz Orange.
Jednym z nich jest np. szablon szacowania ryzyka, w którym wzięto pod uwagę m.in. rozproszenie geograficzne dotyczące przetwarzania w chmurze. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście przepisów prawa i różnych jurysdykcji. Trzeba wziąć pod uwagę, gdzie dane mogą być przechowywane, np. czy chcemy, aby były tylko w Polsce, na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy mogą być przechowywane poza Europą. Ponadto szablon bierze pod uwagę dostęp do danych w chmurze dla pracowników dostawcy usługi chmurowej i dostęp do przetwarzanych danych dla innych podmiotów, a także brak zgodności technologicznej pomiędzy dostawcą usługi chmurowej a innymi dostawcami, który skutkować może tzw. vendor lock-in, czyli niebezpieczeństwem braku możliwości przeniesienia danych do innego dostawcy, a co za tym idzie brakiem możliwości zmiany dostawcy na innego.
Oczywiście niektóre ryzyka mogą powstać dopiero po wyborze usługi, dlatego też trzeba koniecznie pamiętać o wykonaniu analizy ryzyka zarówno przed wyborem dostawcy, jak i po nim. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której po zawarciu z nim umowy i uruchomieniu usługi nagle dojdziemy do wniosku, że jednak nie jest ona bezpieczna.
Inne przygotowane narzędzia to plan przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej oraz scenariusz wyjścia z relacji z dostawcą, który obejmuje polityki i procedury związane z przeniesieniem usług do własnej infrastruktury lub innego dostawcy chmury – wszystko powinno zostać przeprowadzone w taki sposób, żeby nie wpływało negatywnie na bieżącą działalność i nie obniżało bezpieczeństwa danych. Dodatkowo przygotowany został opis kontroli po stronie dostawcy zgodny z normą ISO 27001, a także dokument zawierający poszczególne kroki wdrożenia usługi przetwarzania w chmurze obliczeniowej.
Czym jest chmura?
Czym jest przetwarzanie w chmurze i jak to działa?
Być może koncept chmury i powiązanych z nią funkcji nie są Ci obce. Teraz przyjrzymy się jednak dokładniej ich działaniu i temu, dlaczego chmura stała się tak popularna w tak krótkim czasie. Bardzo możliwe, że zdarzyło Ci się już korzystać z funkcji przetwarzania w chmurze, nawet jeśli zupełnie nic o niej nie wiesz.
„Chmurą” nazywamy „chmurę obliczeniową”. Termin ten odnosi się do zadań i funkcji świadczonych i hostowanych online na zasadzie przedpłaty. Już od pewnego czasu mamy możliwość przechowywania i obsługiwania danych oraz zarządzania nimi przez Internet, jednak przetwarzanie w chmurze jest płatną usługą, która umożliwia to na znacznie większą skalę.
Po pierwsze, należy wyjaśnić, że chmura nie jest usługą w pełni wirtualną. To znaczy, że choć pliki nie są zapisane bezpośrednio na Twoim komputerze, muszą one być połączone z jakimś urządzeniem, znajdującym się gdzieś na świecie. Kiedy przesyłasz plik do chmury, używając usługi takiej jak np. Dropbox, zostanie on wysłany przez Internet na serwer – prawdziwy, fizyczny serwer. Dostawcy usług chmury mają setki tysięcy fizycznych serwerów, zwanych łącznie „farmami serwerów”, które znajdują się w centrach danych na całym świecie.
Najprościej mówiąc, chmura jest zbiorem rozproszonych na całym świecie serwerów i centrów danych, na których możemy przechowywać dane.
Jest to więc cyfrowa jednostka pamięci, na której możesz przechowywać wszystkie swoje pliki, z tą różnicą, że korzystając z jednostki pamięci musisz fizycznie mieć ją przy sobie, aby uzyskać dostęp do Twoich danych, natomiast w przypadku chmury możesz mieć do nich dostęp z każdego urządzenia, jeśli ma ono połączenie z Internetem.
Dla wyjaśnienia, „chmura” nie jest jednym fizycznym urządzeniem. Jest czymś bardziej abstrakcyjnym. „Chmura” jest właściwie metaforą Internetu samego w sobie. Jeśli przechowujesz plik w chmurze, przechowujesz go online. Przy odpowiednich zasobach i infrastrukturze każdy mógłby hostować swoją własną chmurę. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a z pewnością nie jest ono tanie, więc mówiąc o usłudze chmury mamy na myśli usługi na wysokim poziomie świadczone przez dostawców takich jak Dropbox.
Aby lepiej to zobrazować, posłużymy się analogią do elektryczności. Korzystanie z własnego generatora energii byłoby bardzo kosztowne i wymagałoby wielu prac konserwacyjnych. Dlatego więc mamy dostawców energii, którzy obsługują jeden duży generator, do którego dostęp ma każdy z nas, a opłaty naliczane są według zużycia. Analogicznie, bardziej wydajnym i opłacalnym rozwiązaniem jest zezwolenie dostawcy usługi chmury na hostowanie i przechowywanie Twoich danych bez konieczności tworzenia własnej infrastruktury.
Funkcje inne niż usługi przechowywania w chmurze
Chmurę najprościej można określić jako cyfrowe rozwiązanie w dziedzinie przechowywania danych, jednak pod hasłem „przetwarzanie w chmurze” możemy wyodrębnić trzy różne funkcje podstawowe: model IaaS – od angielskiego określenia „Infrastructure as a Service” („infrastruktura jako usługa”), PaaS – od angielskiego określenia „Platform as a Service” („platforma jako usługa”) i Saas – od angielskiego określenia „Software as a Service” („Oprogramowanie jako usługa”).
Infrastruktura jako usługa (IaaS) odnosi się do dostawców usług w chmurze, którzy udostępniają miejsce na serwerze na dowolne cele – od przechowywania danych po hosting stron internetowych. W takim przypadku wciąż możesz zarządzać danymi, stroną internetową czy aplikacją, natomiast dostawca usług w chmurze po prostu udostępnia Ci w tym celu odpowiednie zasoby komputerowe.
Przykładem IaaS jest przechowywanie plików w Dropbox. Masz dostęp do danych, możesz je modyfikować i dodawać wedle życzenia, natomiast Dropbox zapewnia serwery do ich przechowywania.
Innym przykładem może być Netflix, który korzysta z modelu IaaS do skutecznego zarządzania ogromnymi ilościami danych, z których nieustannie korzystają użytkownicy na całym świecie – mogą oni szybko uzyskać do nich dostęp bez konieczności pobierania jakichkolwiek plików. Netflix natomiast może przechowywać rozrastające się w nieskończoność katalogi treści bez tworzenia własnego ogromnego centrum danych.
Poza tym prawie każda strona internetowa, którą odwiedzasz, jest hostowana w chmurze przy użyciu modeli IaaS.
odnosi się do dostawców usług w chmurze, którzy udostępniają miejsce na serwerze na dowolne cele – od przechowywania danych po hosting stron internetowych. W takim przypadku wciąż możesz zarządzać danymi, stroną internetową czy aplikacją, natomiast dostawca usług w chmurze po prostu udostępnia Ci w tym celu odpowiednie zasoby komputerowe. Przykładem IaaS jest przechowywanie plików w Dropbox. Masz dostęp do danych, możesz je modyfikować i dodawać wedle życzenia, natomiast Dropbox zapewnia serwery do ich przechowywania. Innym przykładem może być Netflix, który korzysta z modelu IaaS do skutecznego zarządzania ogromnymi ilościami danych, z których nieustannie korzystają użytkownicy na całym świecie – mogą oni szybko uzyskać do nich dostęp bez konieczności pobierania jakichkolwiek plików. Netflix natomiast może przechowywać rozrastające się w nieskończoność katalogi treści bez tworzenia własnego ogromnego centrum danych. Poza tym prawie każda strona internetowa, którą odwiedzasz, jest hostowana w chmurze przy użyciu modeli IaaS. Platforma jako usługa (PaaS) to model podobny do Iaas, jednak pozostawia on nieco więcej kontroli dostawcy usług w chmurze. Dawniej opracowanie oprogramowania i testowanie go na miejscu pochłaniało dużo czasu, środków i miejsca. PaaS oferuje użytkownikom wirtualną platformę do backendowego tworzenia i testowania – zapewnia programistom wirtualną strukturę do tworzenia oprogramowania online. Serwerami i przechowywaniem danych wciąż zajmuje się wtedy dostawca usług w chmurze. Modele PaaS oferują więc wirtualne rozwiązanie pomagające uniknąć ryzyka utraty danych i kodu związanego z tworzeniem i testowaniem na miejscu.
to model podobny do Iaas, jednak pozostawia on nieco więcej kontroli dostawcy usług w chmurze. Dawniej opracowanie oprogramowania i testowanie go na miejscu pochłaniało dużo czasu, środków i miejsca. PaaS oferuje użytkownikom wirtualną platformę do backendowego tworzenia i testowania – zapewnia programistom wirtualną strukturę do tworzenia oprogramowania online. Serwerami i przechowywaniem danych wciąż zajmuje się wtedy dostawca usług w chmurze. Modele PaaS oferują więc wirtualne rozwiązanie pomagające uniknąć ryzyka utraty danych i kodu związanego z tworzeniem i testowaniem na miejscu. Oprogramowanie jako usługa (SaaS) odnosi się do każdego typu oprogramowania, które działa w chmurze. Przykładem jest Dropbox Paper. Aplikacja ta pozwala Ci tworzyć, edytować, udostępniać pliki online we współpracy z innymi członkami zespołu bez konieczności instalacji czy konfigurowania aplikacji, która dodatkowo zajmowałaby miejsce na Twoim urządzeniu – wszystkim tym zajmuje się dostawca usług w chmurze. Dostęp do aplikacji masz w każdej chwili, więc możesz pracować z plikami z dowolnego urządzenia. Innym przykładem SaaS są rozszerzenia takie jak Grammarly, które działają bezpośrednio w Twojej przeglądarce internetowej.
Krótko mówiąc, modele IaaS dają użytkownikom największą kontrolę nad ich zasobami, zapewniając im hosting i miejsce do przechowywania materiałów, modele PaaS dają mniejszą kontrolę i służą do tworzenia oprogramowania, natomiast modele SaaS dają najmniejszą kontrolę i są skierowane do użytkowników końcowych.
Czym jest chmura hybrydowa?
Zagłębiając się nieco bardziej w temat, należy powiedzieć, że istnieją chmury publiczne, prywatne, hybrydowe oraz chmury typu multi-cloud.
Chmura publiczna to taka usługa chmury, z której korzystać może każdy. Na przykład wszystkie usługi Dropbox zaliczają się do publicznych usług chmury. Każdy, kto korzysta z Dropbox wynajmuje część przestrzeni na serwerze tego dostawcy. Chmurę publiczną można więc porównać do współdzielonej przestrzeni, na przykład do dużego biura, w którym każdy ma swoje własne biurko i szafkę.
Chmura prywatna znacznie różni się od publicznej, ponieważ w przypadku tej pierwszej całe wirtualne urządzenie i infrastruktura chmury przeznaczona jest dla jednego konkretnego klienta. Ich wspólną cechą jest to, że hostowanie wciąż odbywa się online, jednak serwer, na którym przechowywane są Twoje dane należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Niektórzy decydują się na tę opcję dla zwiększenia bezpieczeństwa danych, innym z kolei zależy na większej wydajności – jeśli serwer, na którym przechowywane są Twoje dane nie jest podzielony pomiędzy innych użytkowników, może on wykorzystać całą swoją moc przetwarzania na Twoje zadania.
Chmury prywatne, w odróżnieniu od publicznych, pozwalają swoim użytkownikom w pełni kontrolować sposób zarządzania serwerem, zabezpieczenia i tworzenia kopii zapasowych. Choć większość użytkowników zapewne będzie się skłaniała do korzystania z chmury publicznej, chmury prywatne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają duże zbiory danych – liczone w petabajtach.
Chmury hybrydowe korzystają zarówno z serwerów wewnętrznych, jak i serwerów chmur publicznych, co pozwala na przechowywanie większych lub bardziej poufnych dokumentów w chmurze prywatnej, a reszty dokumentów w chmurze publicznej.
Multi-cloud oznacza, że dana firma korzysta z kilka różnych chmur publicznych, a nie połączenia chmury prywatnej i publicznej, jak w przypadku chmury hybrydowej. Zazwyczaj dzieje się tak, ponieważ różni dostawcy usług chmury oferują różne usługi, a niektóre firmy potrzebują ich wszystkich.
Korzyści dla firm wynikające z korzystania z chmury
W przypadku firm, zakres korzyści wynikających z przetwarzania w chmurze jest znacznie szerszy niż sama funkcja do przechowywania danych. Możliwość przetwarzania w chmurze bardzo pozytywnie wpłynęła na produktywność, wydajność, rozwój i dobrą organizację współczesnych miejsc pracy. Do głównych korzyści wynikających z przetwarzania w chmurze dla firm można zaliczyć:
Oszczędność: zorganizowanie podobnych rozwiązań w siedzibie firmy byłoby niezwykle kosztowne. Dzięki chmurze utrzymywanie systemów komputerowych oraz sprzętu można zaliczyć do niepotrzebnych wydatków. Biorąc pod uwagę, że opłaty za chmurę naliczane są na zasadzie abonamentu, zmniejszają się koszty związane z zakupem sprzętu, a także zatrudnieniem personelu i zużyciem energii. Co więcej, jeśli poświęcasz mniej czasu na kwestie informatyczne, możesz wykorzystać go na realizację swoich celów.
zorganizowanie podobnych rozwiązań w siedzibie firmy byłoby niezwykle kosztowne. Dzięki chmurze utrzymywanie systemów komputerowych oraz sprzętu można zaliczyć do niepotrzebnych wydatków. Biorąc pod uwagę, że opłaty za chmurę naliczane są na zasadzie abonamentu, zmniejszają się koszty związane z zakupem sprzętu, a także zatrudnieniem personelu i zużyciem energii. Co więcej, jeśli poświęcasz mniej czasu na kwestie informatyczne, możesz wykorzystać go na realizację swoich celów. Disaster Recovery: tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików jak i danych w chmurze sprawia, że nie musisz się obawiać ich utraty. Przechowywanie wszystkiego w jednym miejscu może okazać się niezwykle ryzykownym posunięciem – wszystko, od kataklizmu poprzez nagłe przerwy w dostawie prądu po złośliwe oprogramowanie może niespodziewanie pozbawić Cię niezbędnych materiałów. Dlatego tworzenie kopii zapasowych Twoich danych na kilku serwerach i w kilku lokalizacjach w chmurze jest tak przydatnym rozwiązaniem.
tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików jak i danych w chmurze sprawia, że nie musisz się obawiać ich utraty. Przechowywanie wszystkiego w jednym miejscu może okazać się niezwykle ryzykownym posunięciem – wszystko, od kataklizmu poprzez nagłe przerwy w dostawie prądu po złośliwe oprogramowanie może niespodziewanie pozbawić Cię niezbędnych materiałów. Dlatego tworzenie kopii zapasowych Twoich danych na kilku serwerach i w kilku lokalizacjach w chmurze jest tak przydatnym rozwiązaniem. Ochrona i bezpieczeństwo danych: wbrew temu, co myślą niektórzy, usługi chmury obliczeniowej zapewniają Twoim prywatnym danym doskonałe bezpieczeństwo w chmurze. Może Ci się wydawać, że najlepiej jest przechowywać wszystkie rzeczy tam, gdzie możesz mieć je ciągle na oku, jednak chmura jest trochę jak sejf w banku. Dostawcy usług w chmurze traktują bezpieczeństwo i ochronę Twoich danych priorytetowo – są one zaszyfrowane, a w większości przypadków masz możliwość skonfigurowania własnych ustawień bezpieczeństwa. Podobnie jak bankowy sejf został stworzony po to, aby jak najbezpieczniej przechowywać kosztowności, chmura została stworzona, aby jak najbezpieczniej przechowywać dane.
wbrew temu, co myślą niektórzy, usługi chmury obliczeniowej zapewniają Twoim prywatnym danym doskonałe bezpieczeństwo w chmurze. Może Ci się wydawać, że najlepiej jest przechowywać wszystkie rzeczy tam, gdzie możesz mieć je ciągle na oku, jednak chmura jest trochę jak sejf w banku. Dostawcy usług w chmurze traktują bezpieczeństwo i ochronę Twoich danych priorytetowo – są one zaszyfrowane, a w większości przypadków masz możliwość skonfigurowania własnych ustawień bezpieczeństwa. Podobnie jak bankowy sejf został stworzony po to, aby jak najbezpieczniej przechowywać kosztowności, chmura została stworzona, aby jak najbezpieczniej przechowywać dane. Skalowalność: chmura obliczeniowa oferuje firmom nieco elastyczności – pozostawia pole do rozwoju lub, w niektórych przypadkach, zmniejszenia skali działalności. Im większa jest Twoja firma, tym więcej miejsca, czasu i pieniędzy trzeba do jej funkcjonowania, a dzięki możliwości korzystania z niej kiedy chcesz i jak chcesz chmura staje się wirtualnym środowiskiem, które sprzyja rozwojowi. Z drugiej strony, jeśli zdarzy się tak, że firma zmniejszy skalę działalności, masz świadomość, że nie musisz płacić za sprzęt i materiały, których już nie potrzebujesz, ponieważ w przypadku usług chmury obliczeniowej płacisz tylko za to, co wykorzystujesz.
chmura obliczeniowa oferuje firmom nieco elastyczności – pozostawia pole do rozwoju lub, w niektórych przypadkach, zmniejszenia skali działalności. Im większa jest Twoja firma, tym więcej miejsca, czasu i pieniędzy trzeba do jej funkcjonowania, a dzięki możliwości korzystania z niej kiedy chcesz i jak chcesz chmura staje się wirtualnym środowiskiem, które sprzyja rozwojowi. Z drugiej strony, jeśli zdarzy się tak, że firma zmniejszy skalę działalności, masz świadomość, że nie musisz płacić za sprzęt i materiały, których już nie potrzebujesz, ponieważ w przypadku usług chmury obliczeniowej płacisz tylko za to, co wykorzystujesz. Elastyczność: jeśli wszystko, czego potrzebujesz, jest przechowywane i obsługiwane w chmurze, masz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Jako że obecnie tradycyjne pojęcie miejsca pracy ulega dynamicznym zmianom, usługa przetwarzania w chmurze odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu firm, pozwalając im działać zdalnie. Chmura obliczeniowa ułatwia także dostęp do plików i danych na urządzeniach mobilnych, co obecnie ciągle zyskuje na znaczeniu.
jeśli wszystko, czego potrzebujesz, jest przechowywane i obsługiwane w chmurze, masz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Jako że obecnie tradycyjne pojęcie miejsca pracy ulega dynamicznym zmianom, usługa przetwarzania w chmurze odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu firm, pozwalając im działać zdalnie. Chmura obliczeniowa ułatwia także dostęp do plików i danych na urządzeniach mobilnych, co obecnie ciągle zyskuje na znaczeniu. Współpraca: możliwość zapisywania, a także tworzenia i edytowania plików w chmurze w dużym stopniu usprawnia współpracę. Dzięki chmurze obliczeniowej członkowie wieloosobowego zespołu mogą pracować nad jednym dokumentem z różnych lokalizacji. Dodatkowo organizacja i zarządzanie materiałami stają się prostsze niż kiedykolwiek.
Plusy chmury obliczeniowej do użytku własnego.
Istnieje wiele różnych funkcji, jakie daje nam chmura, które możemy wykorzystywać poza pracą. Najbardziej oczywistą zaletą jest oszczędność miejsca. Jeśli nie korzystasz obecnie z pamięci w chmurze, to większość Twoich plików jest zapewne zapisana na Twoim komputerze lub smartfonie. Jeśli na tym urządzeniu zabraknie Ci miejsca, możesz dokupić zewnętrzny dysk twardy, a kiedy on również się zapełni, możesz dokupić kolejny i tak dalej. W końcu znalezienie starego dokumentu, którego nagle pilnie potrzebujesz, nie będzie już takie łatwe.
Zapisanie wszystkich Twoich plików w jednej wirtualnej przestrzeni, pozwoli Ci mieć je zawsze uporządkowane i pod kontrolą bez zbędnych wydatków na dodatkowy sprzęt. Usprawni także działanie Twoich urządzeń, gdyż duża część Twoich plików zostanie przeniesiona do chmury.
Dodatkowo, łatwe w obsłudze oprogramowanie w chmurze, takie jak Dropbox Paper, pozwoli Ci oszczędzić miejsce na Twoich urządzeniach, w przeciwieństwie do aplikacji, które wymagają pobierania i instalacji. Oprogramowanie tego typu może być w większości używane jako aplikacja mobilna lub internetowa. Co za tym idzie, dzięki oprogramowaniu w chmurze możesz pracować na dowolnym urządzeniu i z dowolnego miejsca.
Dzielenie się rzeczami z bliskimi jest teraz również znacznie łatwiejsze – możesz na przykład utworzyć wspólny album ze zdjęciami, do którego dostęp będzie miała cała Twoja rodzina.
Korzyści wynikające z chmury obliczeniowej są oczywiste – bez względu na to, czy wykorzystujesz ją do potrzeb prywatnych czy zawodowych. Chmura pomoże Ci ulepszyć organizację pracy zwiększyć produktywność, usprawnić współpracę i zmniejszyć koszty, zapewniając przy tym, że Twoje dane są bezpieczne i chronione.