Chmura dla firm – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wdrożeniem

By Weronika Skotnicka

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) to rodzaj obliczeń w oparciu o Internet, który zapewnia udostępniane zasobów obliczeniowych i przetwarzanie danych na żądanie. Jest to model umożliwiający dostęp na żądanie do wspólnej puli konfigurowalnych zasobów obliczeniowych (na przykład sieci komputerowych, serwerów, pamięci masowych, aplikacji i usług), które mogą być szybko dostarczone lub zwalniane przy minimalnym nakładzie na zarządzanie nimi. Przetwarzanie w chmurze i rozwiązania pamięci masowej zapewniają użytkownikom i przedsiębiorstwom, przechowywanie i przetwarzanie ich danych w centrach danych stron trzecich, które mogą być zlokalizowane daleko od użytkownika, w dowolnym miejscu na świecie. Przetwarzanie w chmurze polega m.in. na współdzieleniu zasobów i optymalizację wynikającą z efektu skali.

Zwolennicy twierdzą, że przetwarzanie w chmurze pozwala organizacjom uniknąć wysokich kosztów przygotowania infrastruktury (na przykład zakupu serwerów). Umożliwia również organizacjom skupienie się na swojej podstawowej działalności, zamiast tracić czas i pieniądze na infrastrukturę komputerową. Zwolennicy twierdzą również, że przetwarzanie w chmurze pozwala przedsiębiorstwom uzyskać dostęp do niezbędnych aplikacji szybciej, z poprawą zarządzania nimi i mniejszymi nakładami na ich utrzymanie oraz umożliwia zespołom IT na szybsze dostosowanie zasobów do spełnienia zmiennych i nieprzewidywalnych oczekiwań biznesu.

Główne cechy przetwarzania w chmurze:

Tak jak elastyczność organizacji można poprawić, tak przetwarzanie w chmurze może zwiększyć elastyczność użytkowników poprzez ponowne wykorzystanie, dodanie lub rozbudowę zasobów infrastruktury technologicznej.

Dostawcy usług przetwarzania w chmurze sygnalizują możliwe redukcje kosztów działania. Wiele badań dotyczących aspektów kosztów analizowanych w sposób bardziej szczegółowy, większość z nich stwierdza, że koszty oszczędności zależą od rodzaju wspieranych działań i rodzaju dostępnej infrastruktury.

Uniwersalność urządzeń i lokalizacji umożliwia użytkownikom dostęp do systemu za pomocą przeglądarki internetowej, niezależnie od ich lokalizacji lub rodzaju urządzenia z jakiego korzystają (na przykład komputer, telefon komórkowy). Ponieważ infrastruktura jest poza siedzibą firmy (zwykle dostarczona przez strony trzecie) i udostępniana za pośrednictwem Internetu, użytkownicy mogą połączyć się z nią z dowolnego miejsca

Utrzymanie aplikacji w chmurze jest łatwiejsze, ponieważ nie muszą być instalowane na każdym komputerze użytkownika i mogą być dostępne z różnych miejsc (na przykład różnych miejscach pracy, w czasie podróży, etc.)

ISO / IEC 27017

ISO / IEC 27017 zawiera wytyczne dotyczące stosowania zabezpieczeń w bezpieczeństwie informacji, mających zastosowanie do dostarczania i korzystania z usług typu cloud, zapewniając:

Dodatkowe wytyczne dotyczące wdrażania odpowiednich zabezpieczeń określonych w normie ISO / IEC 27002

Dodatkowe zabezpieczenia wraz z instrukcjami wdrożenia, które są specyficzne dla usług typu cloud

Zapewnia zabezpieczenia i wskazówki dotyczące wdrożenia zarówno dla dostawców usług w chmurze, jak i klientów usług cloud.

Jeśli organizacja wykorzystuje lub świadczy usługi w chmurze, które są coraz powszechniejsze, powinna rozważyć zabezpieczenia i wytyczne dotyczące zabezpieczeń z ISO / IEC 27017, szczególnie jeżeli organizacja posiada certyfikat ISO 27001.

Korzyści z cloud computing

Współdzielenie zasobów i kosztów dla dużej ilości użytkowników pozwala na: Centralizację infrastruktury w miejscach o niższych kosztach (takich jak nieruchomości, energia elektryczna, itp.) Zwiększenie mocy szczytowej obciążenia (użytkownicy nie muszą projektować i płacić za zasoby i sprzęt do ich najwyższych poziomów obciążenia) Optymalizację wykorzystanie i wydajności dla systemów, które są często wykorzystywane tylko 10-20%

Wyniki są monitorowane przez ekspertów IT od usługodawcy a spójność poszczególnych elementów architektury są zapewniane przez użycie usług sieciowych jako interfejsu systemu

Wydajność może być zwiększona, gdy wielu użytkowników może pracować na tych samych danych jednocześnie, zamiast czekać ich zapisanie i wysłanie. Oszczędność czasu może być związana z jednokrotnym wprowadzaniem informacji do systemów, a także z faktem, że użytkownicy nie muszą instalować aktualizacji oprogramowania na swoich komputerach

Niezawodność poprawia się z wykorzystaniem zwielokrotnionych zasobów, co sprawia, że dobrze zaprojektowane usługi w chmurze poprawiają ciągłość biznesową działania i usuwanie skutków awarii

Skalowalność i elastyczność poprzez dynamiczne (na żądanie) zapewnienie zasobów w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Takie rozwiązanie daje możliwość skalowania w górę gdy wrasta obciążenie, lub w dół, jeśli nie są używane zasoby

Bezpieczeństwo może zostać poprawione z powodu centralizacji danych, koncentracji zwiększonych środków bezpieczeństwa itp. ale potencjalne zagrożenia mogą być związane z utratą kontroli nad np. danymi wrażliwymi, a także brakiem wystarczających zabezpieczeń. Bezpieczeństwo usług w chmurze jest często tak dobre, jak, (lub lepsze) od innych tradycyjnych systemów, po części dlatego usługodawcy są w stanie poświęcić większe zasoby do rozwiązywania problemów z bezpieczeństwem, a także dlatego że wielu klientów nie może sobie pozwolić na problemy, lub brakuje im umiejętności technicznych, którym muszą sprostać. Jednak złożoność zagadnienia bezpieczeństwa w chmurze jest znacznie bardziej skomplikowana, gdy dane są rozlokowane na większym obszarze lub na większą liczbę urządzeń, a także w współdzielonych systemach. Ponadto dostęp użytkowników do zapisów w dziennikach i logach bezpieczeństwa może być trudne lub nawet niemożliwe. Tworzenie prywatnych chmur jest częściowo motywowane chęcią użytkowników, aby zachować kontrolę nad infrastrukturą i uniknąć utraty kontroli nad bezpieczeństwem informacji .

Dowiedz się więcej. Masz pytanie lub sugestię? Skontaktuj się z BSI

cloud computing dla sprzedaży

Chmura (chmura obliczeniowa, cloud computing) to jedna z największych rewolucji IT ostatniej dekady. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa (93%, według badania przeprowadzonego przez Flexera) korzystają z chmur publicznych i prywatnych, a wydatki na nie mają tylko wzrosnąć. Zgodnie z raportem MarketsAndMarkets, w ciągu najbliższych pięciu lat oczekuje się, że globalny rynek przetwarzania danych w chmurze wzrośnie o łączną roczną stopę wzrostu (CAGR) - 17,5%.

Oto niektóre z najważniejszych pojęć z obszaru cloud computingu, dzięki którym będziesz mógł łatwo śledzić rozwój branży i lepiej zrozumieć jej możliwości.

To, co jest powszechnie znane jako „chmura”, „chmura obliczeniowa” lub „cloud computing”, obejmuje wszystkie usługi — przechowywanie i dostęp do danych,programów, sieci, analiz. Chmura umożliwia centrom danych działanie jak Internet, a dostęp do zasobów obliczeniowych, a także udostępnianie ich w bezpieczny i skalowalny sposób.

Dostawca chmury

Dostawca chmury to firma, która dostarcza infrastrukturę, platformy, aplikacje biznesowe lub usługi przechowywania w chmurze innym organizacjom, lub osobom fizycznym. Niektórzy z czołowych globalnych dostawców chmury to Microsoft, Amazon i Google.

Edge computing

Edge computing to przetwarzanie i analiza danych, która odbywa się na „brzegu” rozproszonej architektury IT, w pobliżu miejsca, w którym powstają dane. Edge computing to zdecentralizowane podejście, które umożliwia organizacjom optymalizację systemów przetwarzania w chmurze, poprzez lokalne przetwarzanie niektórych danych. Według Gartnera obecnie mniej niż 10% danych generowanych przez przedsiębiorstwa jest tworzonych i przetwarzanych na „brzegu” sieci, ale do 2025 roku liczba ta wzrośnie do 75%.

DaaS, IaaS, PaaS, SaaS

Daas (Desktop as a Service) to wirtualny pulpit, który umożliwia przedsiębiorstwom zaspokojenie potrzeb pracowników zdalnych, w zakresie bezpiecznego dostępu do aplikacji korporacyjnych. Wzrost popularności pracy w domu w ostatnim czasie przyczynił się do spopularyzowania DaaS.

IaaS (Infrastructure as a Service) to usługa dostarczająca zwirtualizowaną infrastrukturę komputerową przez Internet. Główne zastosowania IaaS obejmują opracowywanie i wdrażanie aplikacji PaaS, SaaS i aplikacji internetowych.

PaaS (Platform as a Service) to oparte na chmurze środowisko obliczeniowe, które odtwarza tradycyjne komponenty infrastruktury w chmurze, umożliwiając programistom tworzenie i wdrażanie oprogramowania na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.

SaaS (Software as a Service) to sposób dostarczania usług i oprogramowania na żądanie. Oprogramowanie jest zwykle hostowane na serwerach dostawcy i dostępne dla użytkowników za pośrednictwem klientów internetowych. Dostawca dba o utrzymanie aplikacji oraz zarządzanie jej bezpieczeństwem, wydajnością i dostępnością. Aplikacje SaaS są zwykle dostarczane w modelu pay-as-you-go. Firma badawcza IHL Group przewiduje, że rynek SaaS dla handlu detalicznego i hotelarstwa wzrośnie na całym świecie o 242% w ciągu najbliższych czterech lat.

„CIO mogą zainwestować znacznie mniej gotówki, wykorzystując technologię chmury, zamiast zwiększać pojemność lokalnego centrum danych lub nabywać tradycyjne licencjonowane oprogramowanie”.

Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Gartner

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy to sieć stworzona przez urządzenia komputerowe osadzone w obiektach fizycznych, która może łączyć się z Internetem. Obecnie wiele przedmiotów codziennego użytku może łączyć się z Internetem, w tym samochody, sprzęt AGD, zegarki, dzwonki do drzwi, pomoc domowa itp. Sklepy detaliczne są również coraz częściej zapełniane przedmiotami obsługującymi IoT, takimi jak wózki sklepowe, które mogą pomóc kupującym znaleźć produkty na ich liście, poprzez cenniki, które mogą zmieniać się w czasie rzeczywistym w zależności od zapotrzebowania, aż po systemy oświetleniowe i grzewcze, które optymalizują zużycie energii.

AppSource to sklep firmy Microsoft zawierający aplikacje oparte na rozwiązaniach chmurowych firmy Microsoft (w tym między innymi Office 365, Dynamics 365 i Power BI). Użytkownicy firmy Microsoft mogą rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu oprogramowania za pomocą aplikacji stworzonych przez firmę Microsoft lub jednego z certyfikowanych partnerów firmy Microsoft.

Publiczna platforma przetwarzania w chmurze firmy Microsoft i jedna z wiodących chmur publicznych na świecie. Platforma Azure zapewnia szereg usług w chmurze, w tym pamięć masową, narzędzia zwiększające produktywność, inteligentną analizę i uczenie maszynowe, a także możliwość tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji oraz zarządzania nimi. Platforma Azure obsługuje zarówno wdrożenia chmurowe, jak i hybrydowe. Według TechRadar jest to „najlepsza platforma usług w chmurze” na rynku, oferująca wysoce kompleksowe usługi dla wszystkich rodzajów przemysłu.

Chmura prywatna, publiczna i hybrydowa

Prywatna chmura to platforma cloud computing poświęcona jednej firmie do użytku prywatnego. Chmury prywatne mogą być budowane we własnym centrum danych firmy lub zlokalizowane poza jej siedzibą (będące własnością i dostarczane przez organizację zewnętrzną). Za zarządzanie, utrzymanie i aktualizację centrów danych odpowiada firma będąca właścicielem chmury.

Chmura publiczna to usługa obliczeniowa będąca własnością zewnętrznych stron trzecich. Jest ona dostarczana za pośrednictwem sieci publicznej, takiej jak Internet. Usługodawca zazwyczaj udostępnia publicznie zasoby, takie jak aplikacje i pamięć masowa, bezpłatnie lub w modelu pay-per-use. Wiodące chmury publiczne to Microsoft Azure, AWS, Google Cloud i Alibaba Cloud.

Hybrydowa chmura jest to środowisko, która zawiera mieszankę usług chmury prywatnej, publicznej i on-premises. Model hybrydowy jest coraz bardziej popularny wśród firm, ponieważ umożliwia im konfigurowanie własnego zestawu aplikacji wewnętrznych i opartych na chmurze, w zależności od ich potrzeb. 87% przedsiębiorstw, które wzięły udział w raporcie Flexera State of the Cloud Report twierdzi, że stosuje strategię chmury hybrydowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przeniesieniu swojej działalności do chmury, ale nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z naszymi ekspertami i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie pytania.

Chmura dla firm – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wdrożeniem

Chmura obliczeniowa, cloud computing, dane w chmurze – te wyrażenia zyskują na popularności w ciągu ostatnich lat. Z chmur korzystają miliony firm i wyciągają z nich duże benefity – finansowe, ale też w kwestii wydajności, wygody przechowywania plików czy ulepszonej współpracy i komunikacji.

Pokazujemy, czym jest cloud computing, jakie są rodzaje chmur dla firm i jakie korzyści ze sobą niosą.

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa – co to jest?

Chmura obliczeniowa, nazywana też po prostu chmurą, chmurą internetową lub cloudem, to sieć połączonych ze sobą serwerów. W ramach tej sieci możemy korzystać z udostępnianych przez usługodawcę (właściciela chmury) rozwiązań, na przykład z:

przestrzeni dyskowej (Dysk Google, OneDrive, Dropbox),

skrzynki pocztowej (Gmail, Outlook),

komunikatorów internetowych i narzędzi do wideokonferencji (Google Meet, Skype, Zoom),

aplikacji chmurowych , takich jak edytor tekstu czy arkusze kalkulacyjne online (Google Docs, Excel w OneDrive),

zestawu usług dla developerów, dedykowanych tworzeniu infrastruktury i budowie własnej aplikacji (Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure).

Chmura nie wymaga instalowania na urządzeniu żadnych programów – do plików i aplikacji mamy nieustanny dostęp z przeglądarki internetowej. To dzięki temu, że maszyny należące do usługodawcy działają bez przerwy i są podłączone do sieci 24/7. Żeby mogły pracować bez przeszkód, w serwerowni musi panować odpowiednia temperatura i poziom wilgotności. Maszyny powinny być też zabezpieczone przed zniszczeniem przez zalanie czy pożar, a dostęp do nich ściśle kontrolowany.

Giganci technologiczni, tacy jak Google, posiadają dziesiątki serwerowni (nazywanych Data Centers), połączonych między sobą. Dzięki temu chmura Google Cloud ma zasięg globalny, a usługi działają równie szybko w Warszawie, jak w Nowym Jorku czy Sydney.

Sieć Google Cloud – mapa połączeń światłowodowych między centrami danych

Prywatna, publiczna, hybrydowa, multi-cloud – rodzaje chmur dla firm

Firmy mają możliwość korzystania z różnych rodzajów chmur obliczeniowych:

chmura prywatna – obejmuje udostępnianie przestrzeni chmurowej firmie na wyłączność, w wewnętrznej sieci; środowisko jest odizolowane, a firma nie współdzieli chmury z innymi użytkownikami;

chmura publiczna – maszyny należą do zewnętrznych dostawców usług (np. Google czy Microsoft) i są elementem globalnej sieci; chmura publiczna oferuje wiele gotowych rozwiązań, na przykład aplikacji do współpracy czy usług infrastrukturalnych;

chmura hybrydowa – połączenie chmury publicznej z chmurą prywatną lub z własnym serwerem.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Więcej o rodzajach chmur, plusach i minusach poszczególnych propozycji dowiesz się z artykułu: On-premise, chmura prywatna, publiczna, hybrydowa i multi-cloud – zalety i wady rozwiązań.

Sposoby wykorzystania chmury przez firmy

Cloud computing to nie tylko przestrzeń dyskowa, ale też wiele usług i narzędzi. Oto przykłady, w jaki sposób firmy mogą korzystać z chmury:

przechowywanie plików firmowych na dysku w chmurze, zamiast na komputerze czy pendrive – co umożliwi wygodny dostęp do materiałów,

zespołowa edycja dokumentów tekstowych, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych – wprowadzone zmiany zapiszą się automatycznie i pojawią się natychmiast u współpracowników,

automatyczna kopia zapasowa i możliwość odzyskania plików,

postawienie swojej strony internetowej w chmurze – co zapewni większą stabilność i przejrzystość kosztów niż niejeden hosting,

budowanie swojej aplikacji z wykorzystaniem usług chmurowych dla programistów.

Tutaj zapoznasz się z przykładami wykorzystania chmury przez firmy:

Zalety korzystania z chmury

Jakie plusy chmury wskazują jej użytkownicy?

łatwiejsza współpraca – wspólna edycja dokumentów w środowisku chmurowym pozwala współpracować w czasie rzeczywistym i ucina konieczność przesyłania po raz kolejny poprawionej wersji pliku,

dostęp z poziomu przeglądarki internetowej – na platformę taką jak Google Workspace można wejść z każdego urządzenia: z komputera z Windowsem, Linuxem, macOS czy ze smartfona;

stabilność i bezpieczeństwo – pliki i dane w chmurze są chronione hasłem oraz mogą być wzmocnione przez dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa; w przypadku, gdy firmowy komputer zostanie zniszczony lub skradziony, dane wciąż będą bezpieczne w chmurze;

kontrola nad dostępem – administrator może w prosty sposób kontrolować, jakie osoby mają dostęp do firmowych plików i projektów oraz zarządzać poziomem uprawnień,

przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa – zasoby chmurowe są niemal nieograniczone; możemy wykorzystywać tyle miejsca oraz mocy, ile jest nam potrzebne,

usługi przyspieszające rozwój – w przypadku platform chmurowych dla developerów, usługodawcy oferują setki usług, na których można uruchomić własny kod źródłowy i jeszcze szybciej stworzyć serwis internetowy, aplikację mobilną czy zaawansowany program.

Wady korzystania z chmury

Chmura ma też słabsze strony, a do najczęstszych argumentów “przeciw” cloud computingowi należą:

uzależnienie od dostawcy usług – chmura to model, w którym wykupujemy dostęp do zasobów należących fizycznie do dostawcy. Jeśli dostawca będzie miał awarię, dostęp do naszych danych w chmurze będzie utrudniony albo niemożliwy,

bezpieczeństwo – to kwestia, która wzbudza wiele dyskusji. Popularni dostawcy usług chmurowych (np. GCP, AWS) spełniają szereg wymogów bezpieczeństwa i regularnie podchodzą do audytów; jednak dane w chmurze wciąż znajdują się na rozwiązaniu dostawcy, gdzie trudno jest wprowadzić własne, dodatkowe zabezpieczenia,

bardziej skomplikowany model rozliczeń – rozliczenia za usługi w chmurze odbywają się w innym modelu niż w przypadku korzystania z własnego fizycznego sprzętu, co na początku może stanowić trudność; w przypadku pakietów usług dla firm (np. Google Workspace – poczta firmowa, dysk w chmurze) do wyboru jest kilka rodzajów licencji, a opłata uzależniona od liczby stanowisk; koszt usług infrastrukturalnych w chmurze (np. Google Cloud Platform) jest uzależniony od zużycia w ujęciu minutowym lub sekundowym,

przepłacanie za usługi w efekcie złej konfiguracji – w przypadku chmury dobrze jest dobrać usługi w zależności od potrzeb oraz, co istotne, prawidłowo je skonfigurować. Osoby, które nie mają doświadczenia w obsłudze usług chmurowych lepiej, by skorzystały z pomocy certyfikowanego partnera , ponieważ w innym razie mogą narazić się na niepotrzebnie wysokie koszty,

konieczność wprowadzenia zmian w trybie pracy – wdrożenie rozwiązania chmurowego powinno łączyć się z częściową zmianą trybu pracy, zwiększeniem świadomości pracowników w kwestii chmury, niekiedy zdobycia nowych kompetencji (np. DevOps w przypadku infrastruktury w chmurze), co łączy się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Chmura a prawo – na co zwrócić uwagę?

Chmura generuje wiele pytań związanych z prawem, zwłaszcza w kwestii przetwarzania danych osobowych. Przepis art. 4 ustawy RODO wskazuje, że przetwarzaniem danych jest każda operacja wykonywana na tych danych: zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, modyfikowanie, przeglądanie, rozpowszechnianie, również wewnątrz systemu informatycznego. Lista jest otwarta – należy więc założyć, że wszędzie tam, gdzie pojawiają się informacje o pracownikach, klientach, kontrahentach czy użytkownikach aplikacji, tam mamy do czynienia z przetwarzaniem danych osobowych.

Należy podkreślić, że w przypadku przetwarzania danych w chmurze, administratorem danych osobowych wciąż jest firma, a nie dostawca usług chmurowych. To na administratorze spoczywa odpowiedzialność za powierzenie danych odpowiedniemu podmiotowi, który spełnia konieczne regulacje.

Oto co należy wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy usług chmurowych:

fizyczna lokalizacja centrów danych – będąc firmą działającą w kraju UE, podlegając tym samym pod RODO, należy wybrać dostawcę usług udostępniającego centrum danych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG); w przypadku Google już tej wiosny będziemy mieli do dyspozycji region Google Cloud w Warszawie

warunki świadczenia usług przez dostawcę – należy zapoznać się z warunkami przetwarzania i bezpieczeństwa danych świadczonych przez usługodawcę; zdarza się, że niektórzy dostawcy usług chmurowych współpracują z organizacjami trzecimi, co łączy się z niebezpieczeństwem przetwarzania danych poza terenem EOG, przez organizacje nieznane administratorowi danych,

normy techniczne i normy bezpieczeństwa – dostawcy usług chmurowych podlegają wytycznym bezpieczeństwa i audytom prowadzonym przez niezależne podmioty; żeby świadczyć usługi zgodnie z prawem, usługodawca musi spełniać dwie podstawowe normy: ISO/IEC 27001 dotyczącą zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz ISO/IEC 27018 odnoszącą się do bezpieczeństwa danych osobowych w chmurze,

pisemna umowa z dostawcą usług – administrator danych powinien zawrzeć z dostawca usług chmurowych pisemną umowę o powierzeniu przetwarzania danych osobowych; administrator musi zadbać, by umowa zawierała informacje o tym, jakie podmioty i w jakim zakresie będą miały dostęp do danych przechowywanych w chmurze oraz czy te podmioty spełniają konieczne wymogi bezpieczeństwa.

O regulacjach prawnych i normach bezpieczeństwa, które spełnia jedna z najpopularniejszych chmur dla firm przeczytasz w artykule Czy chmura Google Workspace jest zgodna z prawem?

Ile kosztuje chmura dla firmy?

Usługi chmurowe mają to do siebie, że są skalowalne i dopasowują się do wymagań biznesu – podobnie jak ich koszt. Kilkuosobowe przedsiębiorstwo ma dostęp do tych samych narzędzi biznesowych, co globalna korporacja zatrudniająca tysiące pracowników. Podobnie nowy startup – własną infrastrukturę chmurową może budować wybierając usługi spośród tych, z których od lat korzystają giganci technologiczny. W obu przypadkach firmy zapłacą proporcjonalnie mniej – w zależności od planu, liczby pracowników czy zużycia mocy obliczeniowej.

Model rozliczenia różni się w zależności od rodzaju usług chmurowych. W inny sposób będziemy rozliczać się z dostawcą za korzystanie z pakietu aplikacji dla biznesu (np. firmowej skrzynki, dysku w chmurze, edytorów online), a w inny za usługi infrastrukturalne (np. maszyny wirtualne, bazy danych w chmurze, narzędzia dla developerów).

Model płatności za pakiety aplikacji biznesowych (na przykładzie Google Workspace)

Na platformę chmurową dla firm składają się między innymi: poczta firmowa, przestrzeń dyskowa, aplikacje do edycji plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, komunikator czy narzędzie do prowadzenia wideokonferencji. Popularnymi przykładami takich rozwiązań dla firm są Google Workspace oraz Microsoft 365.

Twórcy platform proponują rozwiązania w różnych pakietach, które różnią się zakresem dostępnych funkcji i ceną za licencję. Cena najczęściej jest podawana w formie: rodzaj pakietu / jedno konto / miesięcznie.

Niżej znajduje się tabela z porównaniem pakietów Google Workspace Business ze wskazaniem ceny za jedną licencję.

Czyli, przykładowo:

przedsiębiorca posiada jednoosobową działalność; kupuje jedną licencję Business Starter w Google Workspace i miesięcznie płaci 6 $;

firma składa się z 10 osób i chce wszystkim pracownikom zapewnić dostęp do aplikacji Google Workspace w pakiecie Business Standard; miesięcznie płaci w sumie 120 $,

100-osobowa firma potrzebuje dla 80 pracowników kont Business Standard oraz wyższych licencji Business Plus dla 20 osób; w sumie miesięcznie płaci 1320 $ (960 $ za konta Standard i 360 $ za konta Plus).

Ceny mogą być niższe w przypadku nawiązania współpracy z Partnerem Google Cloud. Partnerzy nierzadko oferują zniżki na korzystanie z usług Google Workspace lub wspierają w negocjacjach z dostawcą usług.

Model płatności za usługi infrastruktury chmurowej (na przykładzie Google Cloud Platform)

Płatność za usługi infrastruktury chmurowej są naliczane w zależności od sposobu konfiguracji oraz poziomu zużycia, najczęściej w ujęciu minutowym lub sekundowym.

Przykładowo, koszt jednej z najpopularniejszych usług Google Cloud Platform – Compute Engine, czyli usługi maszyn wirtualnych – będzie zależny między innymi od:

typu maszyny – jej pamięci czy vCPU (wirtualnego procesora),

lokalizacji centrum danych – cena usługi będzie inna dla maszyny w Las Vegas, inna dla maszyny w Londynie, jeszcze inna dla maszyny w Tokio,

sposobu przesyłu danych i wykorzystania sieci – w zależności od tego, czy korzystamy z publicznego internetu czy z sieci Google Cloud,

obciążenia – jeśli ruch jest mały, aplikacja zużywa niewiele mocy obliczeniowej, koszt usługi będzie niski; jeśli ruch wzroście, usługa zeskaluje się w górę, a razem z nią koszt – proporcjonalnie do obciążenia.

Google Cloud Platform składa się z blisko 200 usług, a każda z nich ma inną cenę, uzależnioną od wielu czynników. Koszt infrastruktury w chmurze Google można określić tylko znając aplikację od strony technicznej (można posłużyć się dedykowanym kalkulatorem).

Z chmury dobrze jest korzystać przy wsparciu certyfikowane Partnera, który zna rozwiązanie i jest w stanie wskazać możliwości optymalizacji kosztów. Nieznajomość chmury, niewłaściwy dobór usług czy zła konfiguracja mogą doprowadzić do niepotrzebnie wysokiej faktury.

Google Cloud – chmura dla firm popularna wśród przedsiębiorców

Google Cloud to chmura publiczna, tworzona i rozwijana przez – oczywiście – Google. Składają się na nią dwa czołowe rozwiązania: Google Workspace oraz Google Cloud Platform (GCP).

Dla przechowywania plików, współpracy i komunikacji – Google Workspace

Google Workspace to pakiet chmurowych narzędzi do pracy i komunikacji.

Na Google Workspace składają się następujące narzędzia:

Gmail – firmowa skrzynka w domenie @NazwaTwojejFirmy,

Calendar – kalendarz online pozwalający wygodnie planować spotkania i wspólne aktywności oraz uzupełniać wydarzenia o dodatkowe informacje czy pliki,

Google Chat – komunikator współpracujący z innymi aplikacjami Google,

Google Meet – narzędzie do wideokonferencji, wciąż poszerzane o nowe funkcjonalności (m.in. wspólne rysowanie na zdalnej tablicy Jamboard czy prowadzenie ankiet),

Google Drive – dysk w chmurze,

Google Docs – edytor plików, w którym edycję może prowadzić naraz wiele osób,

Google Sheets – arkusze kalkulacyjne,

Google Slides – aplikacja pozwalająca tworzyć i edytować prezentacje multimedialne,

Google Forms – narzędzie tworzenia ankiet i prowadzenia analizy wyników,

Google Keep – aplikacja do tworzenia i wspólnej edycji notatek,

Google Sites – edytor stron internetowych,

Google Admin – konsola administracyjna.

Google Workspace umożliwia sprawną współpracę zdalną oraz kontrolę dokumentów. Zmiany wprowadzone przez jedną osobę są widoczne natychmiast u kolegów i koleżanek, a Google zapisuje całą historię edycji. Nie trzeba nerwowo wciskać Ctrl+S ani przesyłać piąty raz poprawionej wersji pliku. Wszystkie dokumenty znajdują się na Dysku Google, a kontrolę nad ich bezpieczeństwem sprawuje administrator z poziomu przejrzystej konsoli administracyjnej.

Tutaj dowiesz się więcej o Google Workspace.

Dla stawiania stron internetowych czy budowy aplikacji – Google Cloud Platform

Google Cloud Platform (w skrócie: GCP) to zestaw usług chmury obliczeniowej dla programistów i administratorów. To te same technologie, z których korzysta sam Google do rozwijania własnych aplikacji i narzędzi.

Komponenty Google Cloud Platform można dobierać dowolnie, tak by stworzyć własną, dopasowaną do potrzeb biznesu infrastrukturę. Usługi obejmują m.in.:

maszyny wirtualne i nieograniczoną moc obliczeniową (usługa Compute Engine),

zarządzanie klastrami Kubernetes (Google Kubernetes Engine),

narzędzia umożliwiające szybkie wdrożenia , również aplikacji w kontenerach (usługi App Engine, Cloud Functions, Cloud Run),

bazy danych w chmurze (Cloud SQL, Datastore),

hurtownie danych i analitykę BigData (BigQuery),

magazyn chmurowy (Cloud Storage),

gotowe modele uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji , które pozwalają tworzyć wiele innowacyjnych produktów,

platformę służącą rozwojowi internetu rzeczy .

Z wykorzystaniem usług chmurowych Google Cloud Platform można hostować prostą stronę internetową, utrzymywać rozbudowaną aplikację czy rozwijać zaawansowany system wykorzystujący modele sztucznej inteligencji.

Do tych samych usług mają wszyscy użytkownicy Google Cloud Platform – zarówno globalne korporacje, jak średnie i małe firmy czy startupy. Skala wykorzystania zależy od potrzeb. Nowe przedsiębiorstwa mogą korzystać z tych samym narzędzi co PayPal, eBay czy Twitter – i zapłacić za nie proporcjonalnie mniej, w zależności od rzeczywistego zużycia.

Tutaj dowiesz się więcej o Google Cloud Platform.