Schneider Electric pokazuje dostawy energii przyszłości

By Weronika Skotnicka

Energia jest zasobem, bez którego wszystkie koła stoją w miejscu – zwłaszcza w branży IT, która prawdopodobnie stanie się największym konsumentem energii w Europie. Schneider Electric zademonstrował, jak będzie wyglądała dostawa energii w przyszłości na paryskim szczycie innowacji.

Szef Schneidera Jean-Pascal Tricoire zaprezentował liczne innowacje na Szczycie Innowacji. (Źródło: Schneider Electric)

Na Szczyt Innowacji Schneider Electric w Paryżu przyjechało 5000 klientów i partnerów – to rekordowa frekwencja. Francuska grupa elektrotechniczna jest jednym z wiodących na świecie specjalistów w dziedzinie zarządzania energią i automatyzacji, więc oczekiwania były odpowiednio wysokie. Magazyn biznesowy Cash przyznał Schneider Electric pięcioletnią przewagę nad szwajcarską firmą ABB, powołując się na badanie branżowe przeprowadzone przez Deutsche Bank. Pięć lat to pół wieczności w branży technologicznej.

Wydajne, opłacalne i bezpieczne dostawy energii to najważniejsza podstawa udanego biznesu, a nawet życia, podkreślił Jean-Pascal Tricoire, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric, w swoim przemówieniu otwierającym w Paryżu. Francuzi zaopatrują kompleksy budynków, duże zakłady przemysłowe, projekty infrastrukturalne i centra danych w sok, którego potrzebują.

Na Szczycie Innowacji w Paryżu nie zabrakło innowacji. Na przykład szef Schneidera, Tricoire, zaprezentował nową wersję EcoStruxure Building. Celem jest dokładny pomiar wszystkich parametrów energetycznych, takich jak energia elektryczna (zużycie i produkcja własna), ogrzewanie, klimatyzacja/chłodzenie, światło i woda oraz skoordynowanie ich z najbardziej efektywnym wykorzystaniem budynku. Należy zmaksymalizować komfort użytkownika, a zużycie energii, a tym samym zminimalizować koszty. Urzędnicy Schneider Electric oceniają potencjał oszczędności na średnio 30 procent, w pojedynczych przypadkach nawet więcej. Ponieważ większość budynków wciąż nie jest zbyt inteligentna. Oznacza to, że marnują dużo zasobów z powodu braku zarządzania budynkiem.

Na przykład nowa wersja EcoStruxure Building składa się z komponentów Building Operations 2.0 i Building Advisor. Wszystkie ulepszenia, mierzone za pomocą wskaźników KPI, takich jak efektywność energetyczna, skalowalność i nakłady na wdrożenie, powinny mieścić się w dwucyfrowym zakresie procentowym. Dzięki rozwiązaniu EcoStruxure Building Operations około 80 procent incydentów (problemów) można przetwarzać zdalnie bez konieczności obecności technika na miejscu, powiedział Kevin Brown, starszy wiceprezes ds. innowacji i dyrektor ds. technologii w firmie Schneider. Dzięki Doradcy Budowlanemu ilość reklamacji związanych z budynkami, na przykład na lotniskach, zostałaby zmniejszona o około 50 procent, kontynuował Brown.

Rozwój platformy EcoStruxure (źródło: Schneider Electric) Dziesięć lat temu francuska firma energetyczna położyła podwaliny pod swój sukces dzięki otwartej, skalowalnej platformie EcoStruxure, która została zoptymalizowana pod kątem Internetu Rzeczy (IoT). EcoStruxure opiera się na architekturze trójwarstwowej. Podłączone produkty, takie jak miernik mocy ION9000 i przekaźnik zabezpieczający Easergy P3, znajdują się w warstwie podstawowej 1. Warstwa środkowa 2 (Edge Control) zawiera moduły do ​​wydajnej kontroli i monitorowania zdarzeń w czasie rzeczywistym, takie jak Power Monitoring Expert 9.0 i Power Scada Operation 9.0 (zwane Edge Control). W warstwie 3 usługi Apps Analytics i usługi stanowią podstawę inteligentnych decyzji biznesowych. Na podstawie danych użytkownicy mogą w odpowiednim czasie podejmować świadome decyzje, aby zapewnić niezawodność, obniżyć koszty i zwiększyć wydajność.

Jesteśmy w trakcie cyfrowej transformacji energetycznej. Szef Schneidera, Tricoire, odważył się poczynić w Paryżu pewne prognozy dotyczące kierunku, w którym rynek energii będzie podążał do 2030 roku. Tricoire powiedział, że za 12 lat energia słoneczna będzie tańsza niż energia pozyskiwana z konwencjonalnych paliw kopalnych. Ponadto IT stanie się największym konsumentem energii, a około połowa pojazdów w Europie zostanie zastąpiona przez e-mobile. Nad realizacją tego celu pracują już wielcy producenci samochodów, tacy jak Daimler czy Grupa Volkswagen.