Zastosowanie systemów Big Data w analizie logów i skuteczne reagowanie na incydenty

By Weronika Skotnicka

Specjalność: Analiza dużych zbiorów danych

Analiza dużych zbiorów danych

1. OPIS SPECJALNOŚCI

Dane określane są jako paliwo nowej gospodarki. Przetwarzanie i analiza danych jest ciągle rozwijającą się gałęzią informatyki, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nieustannie rośnie.

Specjalność Analiza dużych zbiorów danych została przygotowana dla studentów, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę z zakresu pracy z danymi i chcą ją wykorzystać w procesach przetwarzania i analizy danych oraz ogólniej w ramach dynamicznie rozwijającego się nurtu określanego jako Big Data i Data Science.

Absolwenci specjalności będą informatykami wyposażonymi zarówno w wiedzę teoretyczną, umiejętności praktyczne, jak również będą znali współczesne środowiska oraz zaawansowane narzędzia przetwarzania i analizy danych. Przedmioty specjalności obejmują główne zagadnienia gromadzenia, integracji, wizualizacji i analizy dużych danych i charakteryzują się dużą liczbą zajęć ćwiczeniowych. Na zajęciach wykorzystywane są środowiska i języki programowania, których znajomość jest szczególnie poszukiwana na rynku pracy (Python, R, bazy danych NoSQL, narzędzia BI, platformy chmurowe).

Ukończenie studiów na tej specjalności jest ogromnym atutem na rynku pracy, ponieważ specjaliści z zakresu Data Science są poszukiwani i wysoko opłacani. Absolwent specjalności może z powodzeniem zostać zatrudniony w dowolnej firmie dostarczającej oprogramowanie związane z analityką danych, jak i w przedsiębiorstwie każdego typu na stanowiskach informatycznych i analitycznych.

2. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ

W ramach tej specjalności Studenci uzyskają wiedzę w zakresie technologii i metod związanych z przetwarzaniem danych, w szczególności za pomocą relacyjnych i nierelacyjnych baz danych oraz hurtowni danych, budowaniem aplikacji bazodanowych a także wydobywaniem z danych wiedzy przede wszystkim dla celów biznesowych. Studenci poznają narzędzia i nowoczesne technologie informatyczne związane z szeroko rozumianym przetwarzaniem różnego rodzaju danych, ich pozyskiwaniem, integracją i analizą. Studenci specjalności posiądą wiedzę na temat technologii, metod i narzędzi analizy danych biznesowych oraz technologii, metod i narzędzi oraz eksploracji danych (data mining) i wydobywania wiedzy z różnorodnych danych. Studenci będą potrafili wykorzystać posiadane umiejętności wiedzę do realizacji zadań związanych z szeroko rozumianą analityką i pozyskiwaniem wiedzy z danych pochodzących ze zróżnicowanych źródeł.

3. GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE

Umiejętności nabyte w trakcie studiowania na specjalności Analiza dużych zbiorów danych, umożliwiają pracę przy tworzeniu, rozwijaniu i utrzymaniu systemów wykorzystujących technologie relacyjnych nierelacyjnych baz danych oraz jako administratorzy systemów informatycznych, a wiedza z zakresu analizy danych umożliwia zatrudnienie w firmach IT, które specjalizują się w dostarczaniu oprogramowania biznesowego, oraz jako analitycy w firmach, instytucjach publicznych i organizacjach, które zajmują się gromadzeniem, przetwarzaniem i analizą danych dla różnorodnych potrzeb.

4. DODATKOWE INFORMACJE

Studenci mają możliwość indywidualnego rozwoju w ramach Kół Naukowych oraz współpracy naukowej z pracownikami Kolegium Informatyki i Komunikacji.

Analiza danych w telekomunikacji, big data w firmach telekomunikacyjnych

Odpływ klientów, ze względu na jego bezpośredni wpływ na przychody, jest nadal kluczowym obszarem zainteresowania usługodawców na całym świecie.

Cloudera oferuje platformę i narzędzia potrzebne do pozyskiwania, przetwarzania, agregacji i analizy ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych strumieni danych w celu przewidywania i zapobiegania odpływowi klientów w czasie rzeczywistym. Modele prognozowania odpływu klientów umożliwiają firmom telekomunikacyjnym identyfikację klientów dużego ryzyka, przewidywanie, jakie działania będą najlepsze, a także docieranie do klientów z zindywidualizowanymi ofertami mającymi na celu zwiększenie lojalności.

Zastosowanie systemów Big Data w analizie logów i skuteczne reagowanie na incydenty

Szkolenie Zastosowanie systemów Big Data w analizie logów i skuteczne reagowanie na incydenty jest poświęcone prezentacji narzędzi do analizy danych oraz kompleksowego systemu kontroli bezpieczeństwa, w tym monitorowania, audytu i raportowania.

Cel szkolenia:

Zapoznanie z narzędziami przeznaczonymi do skutecznego reagowania na incydenty komputerowe, wzmocnienia działań profilaktycznych w kontekście przyszłych ataków i awarii oraz raportowania o nich odpowiednim podmiotom.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie dedykowane jest w szczególności do administratorów systemów informatycznych i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w organizacjach.

Plan szkolenia:

Wprowadzenie do platform zarządzania logami. Przeszukiwanie logów. Korelacja danych z wielu źródeł. Przygotowywanie wizualizacji. Automatyzacja raportowania. Mapowanie danych do wspólnego modelu. Akceleracja wyszukiwania. Wizualne narzędzia raportujące. Zgłaszanie incydentów do właściwych podmiotów.

Wymagania wstępne:

Zalecana znajomość zagadnień związanych z administrowaniem systemami informatycznymi.

Warunki ukończenia szkolenia:

Obecność i aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz wykonanie zadań praktycznych.

Wymagania dotyczące środowiska komputerowego (w przypadku realizacji zdalnej szkolenia):

system operacyjny Windows lub Linux,

co najmniej 2-rdzeniowy procesor wspierający wirtualizację,

minimum 12GB dostępnej pamięci RAM,

minimum 50GB wolnego miejsca na dysku,

zainstalowane darmowe oprogramowanie Oracle VirtualBox,

przeglądarka internetowa/zainstalowana aplikacja umożliwiająca korzystanie z oprogramowania służącego do prowadzenia zajęć online (oprogramowanie wskazane będzie przez prowadzącego).

Jak się zapisać?

Żeby zapisać się na szkolenie musisz posiadać konto w naszym systemie. Żeby je założyć kliknij tutaj . Konto to umożliwia korzystanie z oferty, zarówno na platformie , jak i oraz . Jeśli już posiadasz konto możesz pominąć ten krok. Po utworzeniu konta zapisz się na szkolenie . O przyjęciu decyduje kolejność przesłanych zgłoszeń. Z naszego systemu otrzymasz automatyczne potwierdzenie Twojego zgłoszenia. Poczekaj na potwierdzenie uruchomienia szkolenia. Następnie prześlij na adres e-mailowy skan wypełnionego i podpisanego kwestionariusza osobowego oraz potwierdzenie dokonania wpłaty. Dane do przelewu zostaną podane w e-mailu potwierdzającym uruchomienie szkolenia. Prześlij lub dostarcz oryginały dokumentów przed terminem rozpoczęcia szkolenia (najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia).

Wymagane dokumenty:

oryginał kwestionariusza osobowego

potwierdzenie wniesienia opłaty za szkolenie.

Sposób i miejsce złożenia dokumentów:

osobiście - bezpośrednio do osoby obsługującej szkolenie pod kątem administracyjnym:

Instytut Informatyki, budynek D-17, ul. Kawiory 21,

po wcześniejszym umówieniu się (szczegółowe informacje zostaną podane w e-mailu potwierdzającym uruchomienie szkolenia),

osobiście - w zamkniętej kopercie:

Instytut Informatyki, budynek D-17, ul. Kawiory 21,

kopertę (podpisaną: szkolenie Zastosowanie systemów Big Data w analizie logów i skuteczne reagowanie na incydenty (pok. 2.13)) należy zostawić w skrzynce przeznaczonej na korespondencję, która znajduje się w holu budynku, na prawo od wejścia,

pocztą - adres do wysyłki:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

al. A. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków

Instytut Informatyki (budynek D-17)

z dopiskiem: szkolenie Zastosowanie systemów Big Data w analizie logów i skuteczne reagowanie na incydenty (pok. 2.13).