Seagate wprowadza pierwszy sieciowy dysk twardy Kinetic
Firma Seagate zaprezentowała swój pierwszy dysk twardy oparty na koncepcji Kinetic Open Storage Platform na OpenStack Summit. Klienci mogą teraz zamawiać próbki testowe o pojemności 4 TB. Dostawy w większych ilościach mają rozpocząć się pod koniec listopada.
Opublikowany w ubiegłym roku koncept Kinetic opiera się na dwóch filarach: otwartym, obiektowym protokole pamięci masowej i połączeniu Ethernet. Dzięki temu dedykowana warstwa pamięci masowej jest zbędna: aplikacje powinny mieć możliwość bezpośredniego zapisu na nośnikach pamięci zintegrowanych z siecią za pośrednictwem sieci Ethernet.
Wraz z eliminacją warstwy pamięci masowej, znaczna ilość danych znika, przekonuje Seagate, co może znacznie uprościć architektury pamięci masowej w chmurze. Całkowity koszt posiadania został obniżony nawet o połowę.
Firma Seagate, która produkuje dyski twarde od 1979 roku, w ciągu ostatniego roku coraz bardziej koncentrowała się na zasadzie open source. W sierpniu 2014 roku zdecydował się dołączyć do Linux Foundation. Jego szef ds. rozwoju Mike Miller powiedział przy okazji: „Członkostwo w Linux Foundation przyspieszy prace badawczo-rozwojowe firmy Seagate, a także zaoferuje naszym klientom niższy całkowity koszt posiadania i optymalną wydajność. Korzystając z otwartej współpracy i technik, firma Seagate może również oferować wysoce konkurencyjne, zoptymalizowane i skalowalne rozwiązania dla serwerów i pamięci masowych w chmurze”.
Cloud Systems and Solutions Group założyła firmę dopiero we wrześniu 2014 roku. Jednostka biznesowa ma dostarczać skalowalne, bezpieczne i ekonomiczne architektury i rozwiązania usług w chmurze dla firm, w tym zintegrowane produkty obliczeniowe o wysokiej wydajności, skalowalne, modułowe komponenty, systemy dostosowane dla producentów OEM, a także rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych / przywracania w chmurze, odzyskiwania po awarii i szybka archiwizacja. Według firmy Seagate jest pierwszym producentem oferującym dyski twarde, napędy hybrydowe, dyski SSD, pamięć zewnętrzną, usługi odzyskiwania, usługi w chmurze oraz w pełni zintegrowane systemy chmurowe z jednego źródła.
Inicjatywa wokół open source i chmury jest częścią strategicznego celu: firma Seagate musiała zgłosić pod koniec stycznia 2014 r., że nie osiągnęła celów finansowych na drugi kwartał. Jej przychody zmniejszyły się rok do roku z 3,67 miliarda dolarów do 3,53 miliarda dolarów. Dochód netto spadł z 492 milionów dolarów do 428 milionów dolarów.
W marcu jej dyrektor generalny Stephen Luczo ogłosił rezygnację z funkcji członka rady dyrektorów Microsoftu, by skupić się na swoich obowiązkach w Seagate, gdzie pełni również funkcję prezesa. Był członkiem komitetu Microsoft od maja 2012 roku i pomagał m.in. w wyszukiwaniu CEO.
[z materiałem od Rachel King, ZDNet.com]
Wskazówka: Jak dobrze znasz firmy high-tech, które są notowane na giełdzie? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de.