Java (techniczna)

By Weronika Skotnicka

Java vs C# – czyli walka gigantów! Który z nich wybrać?

# Rozwiń swój talent

Java vs C# – czyli walka gigantów! Który z nich wybrać?

Dwa podstawowe języki programowania, uznawane tak naprawdę za trzon branży IT – Java i C#. Języki z jednej strony niezwykle do siebie podobne, a z drugiej tak bardzo różne. Języki, które mają swoich wiernych użytkowników oraz zawziętych wrogów. Który z nich okaże się lepszy na początek przygody z programowaniem?

Czym jest Java i kiedy powstała?

Java to język, którego rok powstania należy datować na 1991. Powstał on na bazie C++ oraz innych, pomniejszych technologii wykorzystywanych w tamtych czasach, czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń twórców jak najwięcej. A zatem Java w swoim domyśle miała stanowić lepszą, wydajniejszą i łatwiejszą w obsłudze wersję królującego niegdyś w branży C++.

Java to język wysokiego poziomu o ogólnym zastosowaniu. Od lat technologia ta wykorzystywana jest w tworzeniu systemów desktopowych, aplikacji internetowych, a także odpowiada za zdecydowaną większość rynku aplikacji mobilnych tworzonych na system Android. Uniwersalność języka Java jest od lat doceniana przez największe korporacje IT, jak i małe start-upy, które pracują nad drobnymi narzędziami informatycznymi. Taka popularność niezmiennie plasuje technologie na szczycie najczęściej używanych języków programowania na świecie.

C# czyli odpowiedź Microsoftu na Javę

C# to technologia opracowana w 2000 roku. We wczesnych latach język ten był reklamowany jako skuteczna odpowiedź na C++ i Javę, która na początku XXI wieku przeżywała prawdziwy rozkwit swojej popularności. Zgodnie z zamierzeniami, to właśnie C# został zaprojektowany z uwzględnieniem wszystkich atutów tych dwóch języków.

Fakt, iż to Microsoft przejął pieczę nad rozwojem języka C# sprawia, że technologia ta rozwija się w dynamicznym stopniu. Już dzisiaj jest to jeden z pierwszych wyborów deweloperów, gdy przychodzi do tworzenia aplikacji po stronie serwera, a także pisania gier komputerowych. Choć C# znalazł pewną odmienną od języka Java niszę, to jednak technologia ta w równym stopniu może być wykorzystywana do tworzenia aplikacji webowych, desktopowych, a także, dzięki pewnym bibliotek aplikacji mobilnych na wszystkie dostępne systemy operacyjne.

Czym się różni C# od Javy

Porównajmy, czym tak naprawdę różnią się te dwa języki. To być może na podstawie tych informacji będzie nam łatwiej ocenić, która z technologii spełnia nasze oczekiwania i stanie się w przyszłości językiem, w którym będziemy umieli pisać. Główna różnica polega na wykorzystanych frameworkach i zastosowaniu konkretnego języka. C#, ze względu na fakt, iż jest to język Microsoftu, jest najczęściej wykorzystywany właśnie na ich macierzystych platformach. A zatem .NET to domena C#. Java z kolei, jako technologia open source posiada bardzo duży ekosystem programistyczny, a dodatkowe wsparcie Google sprawia, że jest to język idealnie dostosowany do pisania aplikacji mobilnych.

Pod względem samej składni, pomimo pewnych różnic są to bardzo podobne do siebie języki, które tak naprawdę czerpią z podobnych zasad logicznych.

Jaki język ma większą społeczność?

Wybór języka należy również przeanalizować pod kątem potencjału pomocy, jaki uzyskamy z innych, zewnętrznych źródeł. A za nie w dużej mierze odpowiedzialna jest społeczność programistów, twórców oraz osób, które chętnie odpowiedzą na nasze pytania. W tym aspekcie Java nie może mieć sobie równych. Ten język programowania, wykorzystywany przez ogromną liczbę programistów na całym świecie siłą rzeczy zbudował wokół siebie potężną społeczność, która jest w stanie odpowiedzieć na każde nasze pytanie.

A zatem porównując społeczność Java i C# na Stackoverflow, z pewnością pierwsza technologia wygrywa o co najmniej jedną długość. Czy to jednak oznacza, że problem w trakcie pisania kodu w C# pozostanie nierozwiązany? W żadnym wypadku. Microsoft zapewnił niezwykle przydatne źródło wiedzy w postaci Microsoft Docs – platformy, która w praktyczny sposób wyjaśnia wszystkie kwestie związane z meandrami programowania, ale też środowiskiem programistycznym, jakim jest Visual Studio.

Która technologia jest bardziej popularna i dlaczego?

Popularność technologii możemy zmierzyć wieloma zmiennymi. Jak często dana technologia jest wykorzystywana w branży IT? W której z nich tworzy się więcej produktów? Jak wyglądają trendy na rynku pracy? Którzy programiści są obecnie bardziej poszukiwani? Jak wygląda baza edukacyjna? Które bootcampy i warsztaty są bardziej oblegane? To tylko niektóre z przykładów, na podstawie których moglibyśmy ocenić popularność danej technologii programistycznej.

Jeśli zestawimy ze sobą dwa języki, jakimi jest C# oraz Java, sytuacja będzie jednak dla nas dość klarowna. Praktycznie w każdym z obszarów to właśnie Java ma wyższość nad C#. Wynika to między innymi z tego, że Java bardziej zakorzeniła się w świadomości programistów. Język wykorzystywany już od kilkudziesięciu lat ma ogromne zastosowanie biznesowe, co sprawia, że większość firm branży IT i nie tylko aktywnie poszukuje specjalistów władających tym właśnie językiem. Dodatkowo ogromna uniwersalność języka, sporo ciekawych frameworków (Spring czy Hibernate), a także liczna społeczność sprawia, że Java to technologia bardziej popularna niż C#.

W jakiej technologii specjaliści zarabiają więcej?

Czy pomimo zdecydowanie większej popularności technologii Java, zarobki na stanowisku programistów obu języków są podobne? Sprawdźmy to, porównując szczegółowe dane zebrane przez portal wynagrodzenia.pl.

Zgodnie z badaniami serwisu programista Java zarabia średnio 9 650 złotych brutto na umowie o pracę. Jest to wynagrodzenie specjalisty, czyli osoby średnio doświadczonej. Jak zatem specjalista z takim samym stażem w oparciu o taką samą formę współpracy zarobi, pisząc w C#? Średnie wynagrodzenie to 9 000 złotych brutto. A zatem jak widać, różnica choć niewielka, jednak skłania się w stronę wyboru Java, jako technologii atrakcyjnej pod względem zarobkowym.

Migracja z Oracle Java na alternatywny JVM bez naruszania licencji

Audyt infrastruktury pod kątem niewspieranej Javy

Oferujemy przegląd infrastruktury, w szczególności platform uruchamiania aplikacji middleware wykorzystujących dotychczas Oracle HotSpot JVM. Sporządzamy szczegółowy raport opisujący jaka wersja Oracle JVM jest wykorzystywana, czy jest ona wspierana (LTS) lub czy można wykupić do niej aktualne wsparcie producenta. Jeśli nie jesteś pewien, jaki JVM działa w Twoim środowisku, zrobimy inspekcję takiego środowiska oraz raport z odnalezionych JVM i uruchomionych na nim procesów.

Java (techniczna)

Logo Java przedstawiające filiżankę kawy.

Java to technika komputerowa początkowo opracowana przez Sun Microsystems, a następnie przejęta przez Oracle po przejęciu firmy. Java, pierwotnie zdefiniowana jako język programowania , przekształciła się w spójny zestaw elementów technicznych i nietechnicznych. Technologia Java obejmuje zatem:

Java to jedno z najbardziej znanych terminów w świecie komputerów i internetu . Jego rozgłos jest taki, że Sun, zanim został kupiony przez Oracle Corporation , zdecydował się użyć go jako swojego symbolu giełdowego na Nasdaq , który pierwotnie był symbolem SUNW, i stał się JAVA.

Java jest używana w wielu różnych platformach, od systemów wbudowanych i telefonów komórkowych , komputerów osobistych, serwerów , aplikacji biznesowych, superkomputerów itp.

Historia

Język Java

Język Java został zapoczątkowany w latach 90. przez Jamesa Goslinga, który chciał opracować język programowania niezależny od platformy sprzętowej. Oak (tłumaczenie: „Oak”) był porażką.

Następnie Bill Joy (współzałożyciel firmy Sun Microsystems ) zaproponował nową wersję Oak o nazwie „Java”. Jego celem było przezwyciężenie niedostatków języków programowania poprzez stworzenie języka zaprojektowanego dla heterogenicznych maszyn i oprogramowania.

Jest wolna maszyna wirtualna ( J ava V irtual M achine ) na rynku , który zawiera kompilator , jak również wiele narzędzi mających na celu ułatwienie inwestycji w sieci przez Java. Ta maszyna wirtualna wykonuje kod bajtowy Javy (podobny do asemblera), który dodaje dodatkowe kroki (dekodowanie i interpretacja) podczas działania, co w konsekwencji znacznie spowalnia działanie aplikacji w porównaniu do jej natywnie skompilowanej wersji (uzyskanej np. Z językami takie jak C lub C ++).

Po licznych modyfikacjach mających na celu ulepszenie systemu, Java stała się czymś więcej niż tylko prostym rozwiązaniem internetowym, jest teraz językiem używanym do wszelkiego rodzaju programowania, rozproszonego, ciężkiego lub cienkiego klienta itp.

Internet

Java narodziła się w tym samym czasie co Internet , a wszystkie cechy wymagane przez Internet zostały zaimplementowane w Javie:

język umożliwiający działanie na maszynach o różnej strukturze;

potrzeba jak najmniejszej przepustowości, aby zrekompensować zawężenie pasma oferowanego przez sieć.

W 1994 roku pojawiła się przeglądarka Java ( HotJava ), która integrując Javę, była w stanie uruchamiać aplety Java (aplikacje Java wykonywane przez przeglądarkę).

Netscape był jednym z podstawowych elementów w tworzeniu i wdrażaniu Javy w parku komputerowym, poprzez integrację Javy z jego oprogramowaniem.

Pierwotnym pomysłem było zmniejszenie obciążenia serwera, a także ilości danych przesyłanych przez sieć, poprzez przydzielanie większej liczby zadań każdemu komputerowi klienckiemu.

Otwarcie

- oznajmił Sun że środowisko Java będzie podlegać wolnej licencji GNU GPL (z rozszerzeniem „ ClassPath ”) etapami: bezpośrednio dla kodu źródłowego kompilatora Java, a także maszyny wirtualnej HotSpot Java . W , podczas konferencji JavaOne cały kod Java został umieszczony w open source (z wyjątkiem kilku rzadkich części dostarczonych na razie w formacie binarnym). Wyjątek „ ClassPath ” zezwala na używanie tej JVM GPL bez konieczności posiadania licencji na te aplikacje na warunkach GPL. Jakiś czas wcześniej firma Sun umieściła już pełny serwer aplikacji GlassFish Java EE 5 w oprogramowaniu Open Source .

Historia wersji Java SE

1.0: Pierwsza wersja wydana w 1995 roku

1.1: 1997, dodano jdbc do połączeń z bazami danych, plik Jar, introspekcję i serializację, między innymi

1.2: 1998, Playground: JDBC 2 i kompilator JIT

1.3: 2000, Kestrel: Duże ulepszenia wydajności

1.4: 2002, Merlin: JDBC 3, Logging API i Java Web Start

5.0: 2004, Tiger: Świetne ulepszenia językowe (pętla foreach, rodzaje generyczne ...)

6.0: 2006, Mustang: lepsza integracja z systemem operacyjnym, z klasami Desktop i Systrays

7.0: 2011, Dolphin: różne ulepszenia.

8.0: 2014, Kenai: 56 nowych funkcji, w tym wyrażenia lambda lub metody interfejsu

Java Standard

Proces społeczności Java

Specyfikacja

Java SE

Java Standard Edition to ustandaryzowana platforma do tworzenia oprogramowania na komputery osobiste i serwery. Platforma zawiera pakiet interfejsów programistycznych , które umożliwiają w szczególności tworzenie interfejsów graficznych, obsługę baz danych , plików, korzystanie z sieci, a także katalogów .

Java EE

Java, Enterprise Edition , to ustandaryzowana platforma do tworzenia oprogramowania dla przedsiębiorstw i serwerów aplikacji. Platforma posiada wszystkie interfejsy programistyczne Java SE, a także interfejsy programistyczne do budowy aplikacji internetowych , wysyłania e-maili, wdrażania i korzystania z usług internetowych , wdrażania trwałości i transakcji .

Java ME

Java, wersja mikro , to ustandaryzowana platforma do tworzenia oprogramowania na urządzeniach komputerowych, które mają niewiele zasobów, takich jak telefony komórkowe, smartfony lub osobiści asystenci. Platforma zawiera zredukowany zestaw interfejsów programistycznych , które w szczególności pozwalają na wykorzystanie pamięci flash , tworzenie interfejsów graficznych i korzystanie z sieci telefonicznej.

Oprogramowanie

W zależności od zastosowania i wektora użytkowania

Java jest technologią szczególnie dobrze wskazaną dla wszystkich, którzy dotyczą środowisk komputerowych heterogenicznych stacji roboczych połączonych lub nie przez sieć typu Internet.

Na komputerze Platformy programistyczne (JDK) i wykonawcze (JRE), dostosowane do każdego komputera hosta i zgodne ze sobą na poziomie kodu źródłowego i bajtowego. Aplikacje korporacyjne ( Java EE ), często kojarzone z serwerem . Aplikacje graficzne (Java FX, JRE)

Na laptopie Java Me Java FX

W przeglądarkach internetowych Aplikacje graficzne (Java FX, aplety Java , JSP z serwerem) Aplikacje do zarządzania (wiele technologii w połączeniu ze standardami JavaScript i sieci Web: GWT , JSP, JSF ...) Aplikacje pocztowe (Google Mail, Yahoo Mail, ...)

Technologia ta znajduje również szerokie zastosowanie przy włamywaniu i wdrażaniu dobrych praktyk samej branży IT: testy z np. JUnitem , organizacja i manipulacja projektami IT z Maven , Ant , Eclipse czy Netbeans , nowe języki lub nawet istniejące języki Które znajdują wsparcie w środowisku JRE, takim jak Groovy , Scala , JRuby itp.

Języki programowania

Poprzez swój język pośredni ( kod bajtowy ) wirtualna maszyna Java może wykonywać różne języki programowania (po kompilacji):

Społeczności

Technologie Java według komputerów i ludzi.

Java łączy ogromną liczbę osób i firm o różnych zainteresowaniach. Wśród głównych:

Od mniej więcej dziesięciu lat Java znajduje się w pierwszej trójce pod względem popularności systemów komputerowych, zarówno pod względem ofert pracy, szacunku programistów, jak i decydentów.

Załączniki

Powiązane artykuły

Linki zewnętrzne