Jakie są podstawy przetwarzania w chmurze-StacjaUdostępnianiaTechnologii
Cloud Computing— przetwarzanie w chmurze. Co to jest i jak z niego korzystać?
Chmura to tylko metafora internetu. Nawiązuje do czasów schematów blokowych i prezentacji, które opisywały rozległą infrastrukturę serwerową Internetu jako nadmuchaną białą chmurę cumulusową, która pobierała połączenia i rozpowszechniała informacje.
Czym dokładnie jest przetwarzanie w chmurze?
Cloud computing to termin obejmujący szeroki zakres technologii, w tym oprogramowanie jako usługa (SaaS), platforma jako usługa (PaaS) oraz infrastruktura jako usługa (IaaS). Celem przetwarzania w chmurze jest umożliwienie elastycznego dostępu do zasobów obliczeniowych i usług IT.
Przetwarzanie w chmurze to jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych naszych czasów. Podstawy przetwarzania w chmurze są najwyraźniej proste: przetwarzanie w chmurze oznacza przechowywanie i dostęp do danych i programów przez Internet, a nie za pośrednictwem dysku twardego komputera.
Zasadniczo przetwarzanie w chmurze to wykorzystanie usług i pamięci do zdalnego przechowywania, zarządzania i przetwarzania danych. Eliminuje to inwestycje w infrastrukturę IT lub centra danych, ponieważ firmy mogą wynajmować wszystko, od aplikacji po pamięć masową od dostawców usług w chmurze.
Zalety korzystania z chmury obliczeniowej
Korzyści z korzystania z chmury to:
Elastyczność – Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich danych w dowolnym miejscu i czasie, o ile mają połączenie z Internetem. Może również używać chmury do przechowywania dużych ilości danych bez rozbudowy dysku twardego komputera.
Skalowalność — użytkownicy płacą tylko za miejsce na dysku lub używaną moc obliczeniową, więc łatwo jest zmienić ilość lub rodzaj wykorzystywanych zasobów.
Łatwość dostarczania — użytkownicy mogą udostępniać pliki innym osobom przez Internet lub udzielać innym dostępu do plików.
Kontrola dostępu – usługi w chmurze umożliwiają użytkownikom przyznawanie różnych poziomów dostępu do informacji przechowywanych w chmurze, co pomaga zapewnić bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo — użytkownicy mogą chronić swoje informacje przed przechowywaniem w chmurze za pomocą szyfrowania.
Dostosowywanie — użytkownicy mogą dostosowywać własne zasoby infrastruktury lokalnej. Innymi słowy, nie musisz się martwić instalacją nowego sprzętu lub aktualizacją.
Rodzaje systemów przetwarzania w chmurze
Przetwarzanie w chmurze opiera się na trzech głównych koncepcjach:
Infrastructure as a Service (IaaS): Model ten zapewnia firmom zasoby sprzętowe i serwery w środowisku zwirtualizowanym.
Platforma jako usługa (PaaS): Zapewnia kompletną platformę obliczeniową, której możemy używać do tworzenia i uruchamiania aplikacji oraz zarządzania nimi bez martwienia się o tworzenie i konserwację infrastruktury.
Oprogramowanie jako usługa (SaaS): SaaS zapewnia rozwiązania programowe, do których można uzyskać dostęp na żądanie przez Internet.
Co ważne, łączenie się z przetwarzaniem w chmurze oznacza korzystanie z połączenia internetowego w celu uzyskania dostępu do zasobów obliczeniowych hostowanych w centrach danych zarządzanych przez zewnętrznych dostawców usług w chmurze, zamiast posiadania tych zasobów i przechowywania ich lokalnie. Oznacza to, że zamiast posiadać własną infrastrukturę IT lub centra danych, firmy mogą wynajmować wszystko, od aplikacji po pamięć masową od dostawców usług w chmurze.
Pojęcie i charakterystyka przetwarzania w chmurze-StacjaUdostępnianiaTechnologii
Jeśli chodzi o przetwarzanie w chmurze, technologia istnieje od ponad dekady. Od przeszłości do dziś, po latach rozwoju, embrionalne przetwarzanie w chmurze przeszło wstrząsające zmiany. Od najbardziej podstawowych usług chmurowych IaaS po usługi chmurowe PaaS i rozszerzając je na usługi chmurowe SaaS. Ale wiele osób nie jest zaznajomionych z pojęciem i charakterystyką przetwarzania w chmurze, więc pozwólcie, że wyjaśnię.
Cloud computing to model superkomputerowy oparty na Internecie. W zdalnych centrach danych tysiące komputerów i serwerów są połączone z jedną chmurą komputerową. W rezultacie przetwarzanie w chmurze może nawet pozwolić na wykonanie 10 bilionów obliczeń na sekundę. Potężna moc obliczeniowa może symulować wybuchy jądrowe, przewidywać zmiany klimatyczne i trendy rynkowe. Użytkownicy uzyskują dostęp do centrum danych za pośrednictwem komputerów, laptopów, telefonów komórkowych i innych środków w celu przeprowadzenia obliczeń zgodnie z własnymi potrzebami.
Przetwarzanie w chmurze w wąskim znaczeniu odnosi się do wzorców dostarczania i użytkowania infrastruktury IT. Otrzymują zasoby (sprzęt, platformę, oprogramowanie), których potrzebują, za pośrednictwem sieci w sposób na żądanie i łatwo skalowalny. Sieci dostarczające zasoby nazywane są „chmurami”. Zasoby w „chmurze” wydają się użytkownikowi nieskończenie skalowalne i łatwo dostępne. Używaj na żądanie, rozszerzaj na żądanie, płać za użytkowanie. Ta funkcja jest często określana jako korzystanie z infrastruktury IT, takiej jak woda i elektryczność. W szerokim znaczeniu przetwarzanie w chmurze najpierw odnosi się do wzorców dostarczania i użytkowania usług. Cloud computing w szerokim znaczeniu odnosi się do wzorców dostarczania i korzystania z usług. Otrzymują potrzebne usługi za pośrednictwem sieci w sposób na żądanie i łatwo skalowalny. Ta usługa może być związana z informatyką, oprogramowaniem, Internetem lub jakąkolwiek inną usługą
2. Jakie są cechy chmury obliczeniowej?
(1) Samoobsługa. Konsumenci potrzebują niewielkiej lub żadnej pomocy ze strony dostawców usług w chmurze, aby jednostronnie uzyskać dostęp do zasobów przetwarzania w chmurze na żądanie.
(2) Szeroki dostęp do sieci. Konsumenci mogą korzystać z dowolnego urządzenia końcowego w chmurze, aby uzyskać dostęp do sieci i korzystać z zasobów chmury obliczeniowej w dowolnym miejscu i czasie. Typowe urządzenia terminalowe w chmurze obejmują telefony komórkowe, tablety, laptopy, urządzenia Pda, palmtopy i komputery stacjonarne.
3) Łączenie zasobów. Zasoby przetwarzania w chmurze muszą być połączone, aby mogły być udostępniane wielu konsumentom za pośrednictwem wielu dzierżawców. Tylko pooling może dynamicznie alokować lub realokować różne zasoby fizyczne i wirtualne zgodnie z potrzebami konsumentów.
4) Szybka elastyczność. Konsumenci mogą łatwo i szybko uzyskiwać dostęp do zasobów obliczeniowych i zwalniać je na żądanie. W celu zmniejszenia mocy obliczeniowej. Zmniejszając w ten sposób koszty użytkowania zasobów.
(5) Usługa rozliczeniowa. Konsumenci płacą za korzystanie z zasobów chmury obliczeniowej. Istnieje wiele sposobów mierzenia płatności. Takie jak ładowanie w oparciu o wykorzystanie i czas trwania niektórych zasobów (takich jak pamięć, procesor, pamięć, przepustowość sieci itp.). Można go również ładować za jedno użycie.
Przetwarzanie w chmurze to produkt nowej ery technologii. Może świadczyć różnorodne usługi w dogodnych warunkach dla produkcji i życia ludzi.
Jakie są podstawy przetwarzania w chmurze-StacjaUdostępnianiaTechnologii
W obecnej erze big data bardzo popularne jest przetwarzanie w chmurze. Czy to z punktu widzenia kierunku czy perspektyw zatrudnienia, to bardzo dobrze. Nie jest łatwo nauczyć się przetwarzania w chmurze. Powinniśmy też poczynić przygotowania. Jakie są więc podstawy nauki przetwarzania w chmurze? Poniżej znajduje się analiza dla Ciebie.
Nauka przetwarzania w chmurze wymaga opanowania podstawowej wiedzy: wiedzy o komunikacji sieciowej. A także całą wiedzę związaną z infrastrukturą internetową. Wiedza o wirtualizacji, powinna rozumieć zasadę działania sprzętu i technologię wirtualizacji. Niezbędna jest również technologia baz danych, technologia sieciowej pamięci masowej, technologia bezpieczeństwa informacji w sieci. Uwzględniono również technologię odzyskiwania po awarii i tworzenia kopii zapasowych oraz technologię programowania Java. Jak również rozproszona architektura systemu oprogramowania i tak dalej.
Trzy modele przetwarzania w chmurze to IaaS, PaaS i SaaS. Dlatego wiedza związana z wirtualizacją i zastosowaniem technologii wymaga opanowania. Niektóre punkty wiedzy są wymienione w następujący sposób:
1. Podstawa sieci, zarządzanie systemem Linux, usługa sieciowa Linux;
2. Serwer i system operacyjny, znajomość stron internetowych i nazw domen, wirusy i trojany, platforma z lampami.
3. Model odniesienia sieci komputerowej. Zasada routingu z przełączaniem i podstawowa konfiguracja. Protokół i aplikacja warstwy sieciowej.
4. Zarządzanie katalogami i plikami w systemie Linux. Program instalacyjny, zarządzanie kontami i uprawnieniami. Zarządzanie dyskami i raid na serwer.
5. Zarządzanie procesami i zaplanowanymi zadaniami, dogłębne zrozumienie systemu plików Linux.
6. Linux podstawowe ustawienia sieciowe, DHCP, samba, FTP, DNS, postfix, uwierzytelnianie CA, NFS, mniam, PXE.
1. Aplikacja Linux Enterprise, klastrowanie, wirtualizacja.
2. Warunki programowania powłoki i instrukcje przypadków, SED i awk, zapobieganie pożarom iptables.
3. Analiza protokołu HTTP, konfiguracja i optymalizacja Apache, wdrażanie aplikacji LNMP.
4. Projekt dynamicznej i statycznej separacji Nginx + Apache, optymalizacja Nginx i łańcuch antykradzieżowy, wdrożenie Tomcata.
5. Klaster LVS + Keepalived, Haproxy, Nginx + Tomcat równoważenie obciążenia i separacja statyczna.
6. VMware, KVM, wirtualizacja dockera.
7. Zarządzanie MySQL, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie, replikacja master-slave i separacja odczytu i zapisu.
8. Wysoka dostępność MySQL-MMM, puls, DRBD, rozwiązywanie problemów.
9. Squid, Vainish, Nginx, Memcache i CDN cache są przyspieszane.
10. Kaktusy, Nagios, monitoring ZABBIX.
11. Zdalna kopia zapasowa przedsiębiorstwa synchronizuje rozproszony system plików rsync i MFS.
1. Instalacja i wdrożenie Oracle, architektura, transakcje i wspólne obiekty bazy danych. Oraz tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie, monitorowanie i zarządzanie OEM.
2. Wspólne rozwiązywanie problemów Oracle, projekt klastra Oracle RAC, Oracle Data Guard.
3. Projekt architektury serwisu społecznościowego. Projekt architektury stron internetowych z milionem fotowoltaiki. I dziesięć milionów projektów architektury stron fotowoltaicznych.
4. Projekt openstack cloud computing, projekt Big Data Hadoop.
5. Puppet, projekt obsługi i konserwacji automatyki Ansible. Oraz doświadczenie w zakresie obsługi i konserwacji, specyfikacja procesu.
1. Podstawa Pythona, krotki i słowniki, logika programu, funkcje i moduły. Klasy i obiekty, programowanie obiektowe, projekty gier.
2. HTML, CSS, JavaScript, jQuery, framework Bootstrap.
3. Wzorzec projektowy MVC, kompleksowa aplikacja frameworka Django, projekt deweloperski Django Web.
4. Podstawy rozwoju obsługi i utrzymania Pythona. Aplikacja szkieletowa menedżera obsługi i konserwacji systemu wsadowego. Scentralizowana platforma zarządzania aplikacją Saltstack.
5. Użyj frameworka Mrjob do pisania projektów Hadoop MapReduce, obsługi i utrzymania ruchu.
Jeśli chcesz uczyć się poprzez przetwarzanie w chmurze, musisz opanować powyższą wiedzę. Nauka przetwarzania w chmurze wymaga wystarczającej wytrwałości, aby się uczyć.