Chmura w instytucjach finansowych. KNF odpowiada na pytania uczestników rynku

By Weronika Skotnicka

Chmura obliczeniowa: Co to jest, ile kosztuje i czy biznes jej potrzebuje.

Chmura obliczeniowa jest najpopularniejszym i coraz powszechniejszym trendem ostatniej dekady. Zdaniem specjalistów, niedługo będzie wykorzystywana przez większość przedsiębiorstw na świecie. Jest to tendencja, od której nie ma odwrotu. Zwłaszcza że przynosi organizacjom wiele korzyści, od niższych kosztów, aż po gwarancję bezpieczeństwa danych.

Model chmury zakłada przechowywanie danych, plików oraz aplikacji w chmurze - na serwerach rozmieszczonych po całym świecie, poza lokalną siecią firmową. Chmura obliczeniowa (cloud computing) jest nieograniczonym zasobem danych, który pozwala zapomnieć o kosztach zakupu serwerów. Za utrzymanie infrastruktury odpowiada administrator.

Chmura obliczeniowa rozwija się w sposób naturalny. W obecnych czasach wdrażanie jej w firmach nie budzi lęku jak jeszcze kilka lat temu. Chmura jest zjawiskiem popularnym, docenianym za mobilność, bezpieczeństwo, oszczędność i skalowalność.

Chmura obliczeniowa w sektorze usług finansowych

Zalety chmury

Elastyczność kosztowa i technologiczna chmury obliczeniowej, to cechy sprawiające, że staje się ona coraz popularniejszym rozwiązaniem w sektorze usług finansowych.

Zalety te mają szczególne znaczenie właśnie teraz. Chmura pozwala przezwyciężać wiele problemów, jakie wywołała pandemia COVID-19. Zdecydowana większość usług chmurowych opiera się na modelu, w którym koszty są bezpośrednio powiązane z wykorzystywanymi zasobami. To czyni ją doskonałym narzędziem umożliwiającym redukcję nakładów inwestycyjnych i kosztowych (OPEX oraz CAPEX). Dzięki temu rozwój rozwiązań chmurowych nie wymaga długofalowych inwestycji.

Warto o tym wspomnieć, bo dekoniunktura gospodarcza jakiej doświadczamy wpływa na wysokość wydatków firm w obszarze IT. Budżety inwestycyjne są ograniczane, spadają również nakłady na nowe technologie. Czy cięcia mogą dotknąć chmur obliczeniowych? Niekoniecznie. Ich implementacja może wesprzeć sektor usług finansowych w wychodzeniu z kryzysu. Szczególne znaczenie w aktualnych realiach ekonomicznych mają bowiem: możliwości ograniczania kosztów oraz optymalizacja istniejących procesów.

Właśnie w tych obszarach chmura może pomóc. Dzięki niej zniwelowane zostają ograniczenia jakie narzuca posiadana infrastruktura informatyczna, i znacząco ograniczone nakłady na jej rozwój. Jednocześnie otwiera możliwość uproszczenia procesów i struktury organizacyjnej przy jednoczesnej poprawie dostępu do danych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chmura obliczeniowa wspiera bezpieczeństwo znacznie efektywniej i taniej niż działania inne podejmowane przez instytucje finansowe.

Chmura w instytucjach finansowych. KNF odpowiada na pytania uczestników rynku

Nadzór opublikował kolejne odpowiedzi na pytania instytucji finansowych dotyczące prowadzenia działalności w chmurze obliczeniowej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała kolejne odpowiedzi na pytania instytucji finansowych, dotyczące stosowania chmury obliczeniowej. Wątpliwości przedstawicieli branży wynikają z niejasności wytycznych KNF na temat wykorzystania przez podmioty nadzorowane, a więc np. banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, możliwości jakie daje chmura obliczeniowa. Treść odpowiedzi można znaleźć tutaj.

Przeczytajcie także: Branża płatnicza w I kw. 2021 r.

KNF już po raz trzeci publikuje swoje odpowiedzi na pytania o chmurę. Wcześniej miało to miejsce w grudniu 2020 r. i marcu 2021 r. Tym razem nadzór odniósł się m.in. do odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez dostawców chmury. Odpowiada także, czy udostępnienie danych biegłemu rewidentowi badającemu sprawozdanie finansowe to outsourcing, w jakim terminie muszą notyfikować swoją działalność oddziały zagranicznych firm ubezpieczeniowych, itd.

Przeczytajcie także: KNF odmówił licencję płatniczej firmie z Trójmiasta

KNF zasady wykorzystania chmury obliczeniowej w branży finansowej opublikował w styczniu 2020 r. Nadzór informował wówczas, że podczas przygotowania regulacji uwzględniono opinie zebrane w konsultacjach środowiskowych. W komunikacie doprecyzowano wybrane zalecenia opisane w kilku rekomendacjach dotyczących zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego w bankach, SKOK-ach, towarzystwach emerytalnych, zakładach ubezpieczeń, funduszach inwestycyjnych itp. Więcej na ten temat w tekście KNF publikuje zasady wykorzystania chmury obliczeniowej i zapowiada warsztaty.