Big Data w retailu

By Weronika Skotnicka

Wyższa sfera public relations i social media

Od ponad dekady „Big Data” jest jednym z głównych trendów technologicznych, który cieszy się dużym zainteresowaniem w różnych branżach. Faktycznie zbieranie danych i ich analiza pozwala nam na wiele zastosowań. Od procesu zarządzania procesami produkcyjnymi a kończąc na działaniach marketingowych i sprzedażowych.

Czy Big Data sprawdzi się w działaniach PR?

Do tej pory Big Data kojarzyć się może z szerokim zastosowaniem w digital marketingu. Przykładowo dzięki analizie danych takich jak np. zachowania konsumentów, zainteresowanie klientów, możemy do nich dotrzeć za pomocą kolejnych kampanii reklamowych. Do tego celu wykorzystywany jest „Remarketing” – czyli ponowne docieranie z przekazem marketingowym do odbiorców, którzy już mieli kontakt z reklamą ale jeszcze nie dokonali zakupu produktu lub usługi.

Jak prowadzić PR w czasach Big Data?

Czy w takim razie podobne narzędzia sprawdzą się w szeroko pojętej strategii PR? Zdecydowanie TAK! Korzystając np. z narzędzi remarketingowych możemy jako dział public relations jeszcze bardziej precyzyjnie dotrzeć z przekazem do grup docelowych, które mogą być zainteresowane naszym komunikatem. Jak to zrobić? Można wykorzystać technikę, którą ja nazwałem modelem „ARE”.

Model ten składa się takich elementów:

Awareness buduj świadomość. Relationships buduj relacje. Engagement – angażuj swoich odbiorców.

Wykorzystując model „ARE” w połączeniu z narzędziami re-marketingowymi (a wszystko w oparciu o dane Big Data) dotrzemy do preferowanej przez nas grupy docelowej określonym przekazem budując np. świadomość marki. Kolejnym krokiem będzie zbudowanie odpowiedniej relacji np. przez odpowiednio dobrany „Storytelling”. To z kolei pozwoli nam na zaangażowanie naszej potencjalnej grupy odbiorców.

Co to jest Big Data?

Jeden z pierwszych tekstów dotyczących „Big Data” pojawił się w wydaniu The Economist z 2010 r., w którym autor Kenneth Cukier, pisał, że „…świat zawiera niewyobrażalnie dużą ilość informacji cyfrowych, które stają się coraz szybsze… Efekt jest odczuwalny wszędzie, od biznesu po naukę, od rządów po sztukę. Naukowcy i inżynierowie komputerowi wymyślili nowy termin na to zjawisko: „Big Data”.

Obecnie jako użytkownicy, którzy codziennie korzystamy z Internetu podłączając do sieci swoje komputery, smartfony i inne urządzenia, zostawiamy mnóstwo tzw. cyfrowych śladów. Nasze każde logowanie do ulubionej platformy streamingowej, społecznościowej a kończąc na ulubionych platformach zakupowych lub aplikacjach banku kończy się zapisem tych danych na serwerach tych firm. Tak olbrzymia ilość danych o użytkownikach umożliwia zbieranie informacji, o których naukowcy i inżynierowie nie mogli nawet marzyć na początku 2000 roku.

Jakie korzyści daje Big Data w marketingu?

Niewątpliwie największą zaletą Big Data jest, że zbierając dane możemy je wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki Big Data możesz pobierać dane z wielu źródeł i analizować je, żeby ułatwić podejmowanie trafnych decyzji. Decyzje poparte ogromną ilością danych umożliwiają firmom przewidywanie potrzeb, ograniczanie ryzyka, dostarczanie odpowiednich produktów, personalizowanie usług i optymalizację obsługi klienta. W kompleksowym procesie decyzyjnym duże zbiory danych zapewniają, że wszystkie decyzje są dobrze poinformowane.

Dane Big Data umożliwiają firmom skuteczną analizę informacji i dzięki nim uzyskują cenne informacje w odpowiednim czasie. Ponieważ rynki wciąż ewoluują, organizacje korzystające z tych informacji mogą dostosowywać się i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym szybciej niż ich konkurenci. Wyposażone w duże zbiory danych firmy mogą nie tylko podejmować reaktywne decyzje, ale także podejmować proaktywne decyzje przed wahaniami rynku.

Jak Big Data mogą wykorzystać specjaliści od public relations?

Mogą to zrobić na 5 sposobów. Przeczytaj o nich poniżej.

Analiza sentymentu

Wykorzystując Big data, specjaliści od PR mogą gromadzić przydatne informacje i analizować treści na temat danej marki pod kątem sentymentu. Sprawdzają czy użytkownicy Internetu piszą o marce/produktach/usługach pozytywnie czy negatywnie. Dane pozyskane za pomocą narzędzi monitorujących Internet takie jak np. Brand24 pozwalają na szybką reakcję marki niezależnie od kontekstu w jakim została dana firma przedstawiona. Analiza sentymentu pozwala analizować swoich klientów również jeśli chodzi o ich realne potrzeby. Posiadając takie informacje, agencja lub dział public relations może dostosować treści i materiały w planowanej kampanii, aby najlepiej pasowały do postrzegania marki i jej produktów, usług oraz żeby spełniały potrzeby klientów – w myśl zasady „Nie sprzedawaj tego co Ty chcesz sprzedać, tylko to co chcą kupić Twoi klienci”.

Analiza konkurencji marki

Niewątpliwie zbieranie danych pozwala nam również na szeroką analizę wielu danych w tym również poczynań konkurencji firmy. Do tego celu możemy wykorzystać wiele dostępnych narzędzi płatnych i bezpłatnych.

Do analizy kampanii reklamowych w popularnych kanałach społecznościowych możemy wykorzystać takie narzędzia jak:

– tutaj możesz monitorować kampanie nie tylko na Facebooku czy Instagramie ale również kampanie w Google Ads. oraz YouTube.

– narzędzie pozwalające przeglądać reklamy na Faceboooku i Instagramie innych Fanpage’y w tym również naszej konkurencji.

– narzędzie pozwalające monitorowanie konkurencji i ich stron internetowych (m.in. Backlink, Content, Keyword i wiele innych rzeczy).

Analiza trendów

Zbieranie danych Big Data – pozwala nam również analizować trendy albo informacje o tym czym interesuje się społeczność w sieci internetowej. Całkowicie bezpłatnym i najbardziej popularnym narzędziem jest wielokrotnie to narzędzie sprawdziło się w kampaniach marketingu politycznego np. w wyborach prezydenckich w Polsce czy w USA w 2015 roku ale również kampanii dotyczącej referendum w sprawie Brexit w 2016 roku.

Analityka internetowa

Tutaj najlepszym narzędziem będzie Google Analytics. To całkowicie bezpłatne i popularnym narzędziem do analizy wszystkie co się dzieje na stronie internetowej firmy. GA jest czasami pomijane przez działy PR a również tutaj znajdziemy wiele ciekawych i kluczowych danych, które pozwolą nam nie tylko na optymalizację kampanii reklamowych w różnych mediach czy portalach społecznościowych, ale mogą nam dać szerszy obraz czego szukają na naszej stronie osoby, które już odwiedziły witrynę.

Kolejnym narzędziem do bezpłatnej analizy trendów i zainteresowań może być analiza grupy odbiorców w serwisie Facebook tzw. Facebook Audience Insights to narzędzie, które pozwala nam na szeroką analizę (w tym również konkretne zainteresowania i zachowania) społeczności skupiającej się wokół największej platformy społecznościowej (ponad 2,5 mld. aktywnych użytkowników na całym świecie).

Przyszłość PR – czyli narzędzia, które wspierają komunikację

Co jeszcze czeka PiaRowców w przyszłości? Przede wszystkim warto zwrócić na dwie kolejne technologie, które już teraz są mogą być wykorzystywane w strategiach komunikacji m.in. technologia AR/VR czyli technologia rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, która do tej pory była wykorzystywana bardziej w kampaniach marketingowych. Jednak teraz w czasach COVID-19 może być wykorzystana na wiele sposobów (wirtualna prezentacja firmy, lini produkcyjnej itp.) AR/VR można wykorzystać na wielu nośnikach takich jak wizytówki, outdoor, ulotki, w połączeniu z aplikacją jaką użytkownik może zainstalować na swoim telefonie daje nieograniczone możliwości zastosowania w kampaniach PR.

Chatboty na pomoc Public Relations

Kolejnym narzędziem wartym uwagi dla działów lub agencji public relations jest wykorzystanie sztucznej inteligencji AI np. w postaci narzędzia wspierającego komunikację za pomocą „bota”. Taki bot możemy wykorzystać nie tylko w kampaniach sprzedażowych, ale również informacyjnych czy nawet w ramach komunikacji kryzysowej, a kończąc na relacjach z mediami. Chatbot daje możliwość niemal natychmiastowej reakcji/ odpowiedzi. Bot pozwala równocześnie na łatwe przesyłanie różnych treści i materiałów, które do tej pory wysyłane były tradycyjnym e-mailem.

Jak pokazują badania otwieralność wiadomości w ramach popularnych komunikatorów internetowych nadal jest wysoka w porównaniu z tradycyjnym e-mailem.

Podsumowanie

Dzięki Big Data agencje i działy public relations, mogą szybko reagować na ciągle zmieniające się środowisko wydarzeń medialnych i gospodarczych. Opierając swoje treści, strategie i pomysły na analizach i badaniach, które niejednokrotnie są dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki ogromnej ilości danych generowanych każdego dnia mogą pomóc firmom wykorzystać je na swoją korzyść.

Big Data w obszarze komunikacji oraz działań PR już stało się codziennością w pracy osób odpowiedzialnych za kształtowanie wizerunku, komunikacji kryzysowej oraz komunikacji korporacyjnej. Tak samo jak dekadę temu, media społecznościowe zrewolucjonizowały rynek public relations i marketing internetowy tak teraz to samo dzieje się z BIG DATA.

Jak podejmować trafne decyzje dzięki Big Data

Na początku warto zastanowić się, jakie są problemy małych i średnich przedsiębiorstw w ich codziennej działalności. Ważne kwestie to między innymi wykonywanie codziennych, standardowych analizy, śledzenie krytycznych wskaźników KPI czy też generowanie złożonych zapytań ad-hoc. Na szczęście nowoczesne narzędzia BI, dopasowane do potrzeb klienta (guided tours), pomagają usprawnić te działania w łatwy i szybki sposób. Mogą być one dedykowane dla każdego stanowiska i w ten sposób spełniać odpowiednie wymagania dotyczące przeglądania danych pod określonym kątem, zarówno dla menedżerów, kierowników działów, jak i specjalistów. Z kolei interaktywne kokpity biznesowe, które korespondują ze sobą, stanowią podstawę do podejmowania trafnych decyzji.

Specjalne wymagania, takie jak raportowanie ad-hoc, mogą być zawsze spełnione dzięki InfoZoom. Narzędzie to jest łatwe w użyciu i wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby w ciągu kilku sekund wyświetlić konkretne zestawienia danych. Co więcej, wykrywa ono również problemy z jakością danych, co w przypadku analiz dużych zbiorów ma kluczowe znaczenie.

Big Data w retailu

Big Data w retailu

Zakaz handlu w niedzielę zaostrza rywalizację między sprzedawcami. Tym bardziej, że według prognoz opracowanych przez Euromonitor International, w efekcie tych zmian z handlowej mapy Polski może zniknąć nawet 3 400 placówek. Szansą na utrzymanie się na dynamicznie zmieniającym się rynku jest budowanie trwałych relacji z klientami. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest analiza danych transakcyjnych i odpowiednie zarządzanie Big Data.

Powszechny dostęp do Internetu oraz przeniesienie wielu aktywności do sieci przyniosły niespotykaną dotąd ilość informacji o klientach i ich upodobaniach. Jednak według danych opracowanych przez EETimes, aż 80 proc. z nich pozostaje nieustrukturyzowanych, a tym samym niezagospodarowanych przez branżę. Szansą na ich wykorzystanie jest kompleksowa analiza i strukturyzacja do poziomu Big Data, które już dziś stanowią istotny element rozwiązań stosowanych w handlu.

Big Data w retailu

Informacje pochodzące m.in. ze smartfonów, wyposażonych w technologię GPS, aplikacji zakupowych i mediów społecznościowych oraz te, pozyskane bezpośrednio z punktów sprzedaży (jak np. mimika, reakcja na poszczególne produkty i sposób ich ekspozycji, oświetlenie czy zapach, a także obsługę) po odpowiednim opracowaniu stanowią wartościowy i miarodajny materiał, wspierający decyzyjność w zakresie funkcjonowaniu sklepu. Dzięki nowoczesnym narzędziom i metodom analizy, Big Data pomagają w odkrywaniu wzorców zachowań i ścieżek zakupowych klientów. Dostarczają informacji o tym, co przyciąga konsumentów do sklepu, na które towary zwracają uwagę, jak dokonują wyboru, aż po metody płatności, na jakie się decydują. Umożliwiając dostęp do wiedzy o konsumenckich preferencjach zakupowych w czasie rzeczywistym, Big Data usprawniają personalizację oferty sklepu i właściwe nim zarządzanie.

- Dzięki Big Data detaliści mogą nie tylko zbliżyć się do konsumenta, ale też lepiej zarządzać swoją placówką. Od decyzji w zakresie doboru asortymentu, przez usprawnienie dostaw, dobór najlepszych narzędzi marketingowych i terminów promocji, aż po decyzje o zatrudnieniu i wdrożeniu strategii dla sklepu czy całej sieci. Big data jest nieodłącznym elementem wszystkich tych działań – mówi Piotr Kraśnicki, dyrektor ds. sprzedaży w Modern-Expo.

Big Data z korzyścią dla klientów

Współcześni konsumenci chcą mieć poczucie, że faktycznie zyskują na wyborze konkretnego sklepu. Dzieje się tak w tych placówkach, które najlepiej spełniają ich oczekiwania – wobec tych klienci będą lojalni. Trafiająca w gusta oferta, odpowiednio dopasowane promocje, przejrzysta ekspozycja oraz trasa zakupów zaprojektowana z myślą o wygodzie konsumenta budują przywiązanie do sklepu, a są wynikiem właściwego przetwarzania i wykorzystywania informacji. Już teraz stosowane w handlu rozwiązania opierają się o technologie, dostarczające i analizujące Big Data.

- Opracowana w Centrum Innowacji Modern-Expo inteligentna półka przesyła dane dotyczące stanu zatowarowania i pomaga w przejrzystym eksponowaniu produktów. Wykorzystując Big Data urządzenie wspomaga planowanie ekspozycji sklepowej, by zwiększać sprzedaż. Dzięki dostarczaniu miarodajnych danych półka służy do ekspozycji produktów, które cieszą się największym zainteresowaniem w najbardziej widocznych punktach w sklepie tak, by konsumenci z łatwością znaleźli ulubione towary – mówi Paweł Kot, Business Development Manager z Modern-Expo.

- Ale to nie wszystko. Inteligentna półka dostarcza też informacje producentowi, który obecnie traci kontrolę nad produktem w momencie dostawy do sklepu. Dzięki niej firma może na odległość monitorować towar i dowiedzieć się jak konsumenci reagują na reklamę i realizowane w sklepie działania marketingowe oraz jak na zakupy wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda czy lokalne wydarzenia. Tak pozyskane wiarygodne dane są pomocne przy podejmowaniu decyzji, np. w których miejscowościach warto zorganizować promocję – dodaje ekspert.

– Umiejętnie wykorzystane Big Data są dla sprzedawców skutecznym narzędziem do budowania trwałych relacji z klientem. Dając możliwość zrozumienia jego potrzeb i zachowań są nieocenione w personalizacji ofert, co zwiększa skuteczność działania na współczesnym rynku i jest kluczem do tworzenia przewagi konkurencyjnej – podsumowuje Piotr Kraśnicki.