AMD ujawnia szczegóły techniczne swojego mikroserwerowego procesora Seattle
Firma AMD podała szczegółowe dane techniczne swojego pierwszego procesora opartego na architekturze ARM dla mikroserwerów. Seria układów Opteron A1100 opracowana pod nazwą kodową „Seattle” jest oparta na architekturze ARMv8. Zapewnia nie tylko 64-bitowe rdzenie, ale także dodatkowe funkcje korporacyjne, takie jak obsługa pamięci z korekcją błędów ECC.
Nowe 28-nanometrowe procesory mają cztery lub osiem rdzeni Cortex-A57 i maksymalnie 4 MB pamięci podręcznej L2. Para rdzeni współdzieli 1 MB pamięci podręcznej. Obsługiwane jest maksymalnie 128 GB pamięci ECC. Układ Seattle z ośmioma rdzeniami ma dwa kanały pamięci, z których każdy obsługuje do dwóch modułów pamięci o taktowaniu 1,87 GHz. Zintegrowany kontroler pamięci umożliwia korzystanie z pamięci RAM DDR3 lub DDR4.
Ponadto modele z serii Opteron A1100 oferują obsługę ośmiu portów SATA-3 o szybkości transferu 6 GBit/s każdy, dwóch połączeń Ethernet 10GBase-KR oraz PCI Express 3.0 (x8). Dostępny jest również dedykowany port 1 Gigabit Ethernet do zarządzania systemem (RGMII).
Procesor kontroli systemu oparty na konstrukcji Cortex-A5 firmy ARM służy do monitorowania zasilania, konfiguracji systemu i inicjalizacji procesu rozruchu. Jednocześnie pełni rolę procesora serwisowego dla funkcji administrowania systemem. Koprocesor kryptograficzny powinien również przyspieszyć szyfrowanie i deszyfrowanie.
Według raportu Computerworld, deweloper AMD Sean White ogłosił na konferencji Hot Chip w Cupertino, że myśli o dostosowaniu układu Opteron A1100 do potrzeb dużych klientów. Firma Intel niedawno dała swoim klientom również tę opcję.
W tym roku na rynek ma pojawić się kilka procesorów SoC opartych na architekturze ARM (System-on-a-Chip), które mogą wykonywać różne zadania w centrach danych – od obsługi obciążeń serwerów po obsługę macierzy pamięci masowej i sieci wirtualnych. Na przykład firmy Applied Micro, Broadcom, Cavium i Texas Instruments również pracują nad takimi chipami. Dostawa tych pierwszych ruszyła pod koniec lipca.
Do tej pory energooszczędne procesory oparte na architekturze ARM były wykorzystywane przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Jednak rośnie zainteresowanie stosowaniem energooszczędnych chipów również w serwerach. Nadawałyby się szczególnie do tak zwanych obciążeń hiperskalowych, które mogą być lepiej obsługiwane przez klastry z tysiącami mniej wydajnych procesorów niż przez niewielką liczbę mocniejszych chipów serwerowych. Dotyczy to na przykład udostępniania elementów statycznych na stronie internetowej.
[z materiałem od Nicka Heatha, ZDNet.com]
Wskazówka: Jak dobrze znasz procesory? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.